Франция ще удвои доставките си на 155-милиметрови снаряди за Украйна, като така ще достигнат 2000 на месец. Това заяви френският министър на въоръжените сили Себастиен Лекорну в интервю за Le Figaro, публикувано на 28 март.
Украинската армия използва 155-милиметрови снаряди във френските самоходни гаубици Caesar и германските гаубици Panzerhaubitze 2000.
Лекорну заяви също, цитиран от френския телевизионен канал BFM Business, че Франция "много скоро" ще достави системите за противовъздушна отбрана SAMP/T, които е обещала да изпрати на Украйна в рамките на съвместен пакет с Италия. Украинските войски вече са завършили обучението си за работа с тези системи, съобщи италианската информационна агенция ANSA преди дни.
Пълномащабното нахлуване на Русия постави европейската отбранителна промишленост в невъзможност бързо да изпълни очакваните поръчки на ЕС за Украйна.
На 20 март министрите на външните работи и на отбраната от ЕС одобриха инициатива за съвместно предоставяне на 1 милион 155-милиметрови боеприпаси на Украйна. Българският президент Румен Радев обяви, че страната ни няма да подпише документа на Европейската агенция по отбрана (EDA), към който вече са се включили 22 държави от блока плюс Норвегия.
Служебният министър на отбраната Димитър Стоянов вече заяви, че България няма как да прати 155-мм боеприпаси на Киев, тъй като не разполага с такива. Появиха се обаче данни, че може би се готви доставка чрез посредници: Украинска медия: България може тайно да прати на Киев боеприпаси за 190 млн. долара
Според украинския министър на отбраната Олексий Резников Украйна изстрелва средно по 110 000 снаряда 155 мм калибър на месец - една четвърт от количеството, използвано от Русия.
Германия, също като Франция, планира да увеличи доставките за украинската армия - и то значително.