Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Франция променя правилата, за да запази ядрените си централи

08 август 2022, 21:20 часа • 3614 прочитания

Френският регулаторен орган за ядрена енергия удължи срока на временните дерогации, които позволяват на пет електроцентрали да продължат да изхвърлят гореща вода в реките, докато страната се бори с четвъртата за лятото гореща вълна и с енергийната криза.

През последните седмици високите температури на реките заплашват да намалят и без това ниското производство на ядрена енергия във Франция в момент, когато почти половината от реакторите й са изключени поради проблеми с корозията и поддръжката, съобщи "Ройтерс", цитирана от БГНЕС.

Надзорният орган ASN заяви, че е одобрил искането на правителството за удължаване на срока на дерогациите, въведени в средата на юли, за електроцентралите Bugey, Saint Alban, Tricastin, Blayais и Golfech.

"Правителството счита, че е обществена необходимост... да се запази производството на тези пет електроцентрали до 11 септември въпреки изключителните метеорологични условия", се казва в изявление на ASN.

Очаква се тази седмица температурите на въздуха в голяма част от Франция да се повишат до средата и до 30 градуса по Целзий, което ще доведе до допълнително затопляне на реките, които операторът на ядрената енергетика EDF (EDF.PA) използва за охлаждане на реакторите.

Нормативните разпоредби обикновено изискват ядреното производство да бъде ограничено по време на високи температури, за да се предотврати опасността за дивата природа от горещите изхвърляни води, които се връщат в реките. Това лято наличността на френските ядрени мощности беше най-ниска от поне четири години насам, което принуди Франция да внася енергия, когато обикновено тя изнася за съседните страни.

В някои от най-горещите дни Франция е купувала от 8 до 10 гигавата, което се равнява на мощността на около 8 ядрени реактора. Късно в неделя EDF съобщи, че отменя предупрежденията за ограничаване на мощността на атомните електроцентрали Saint Alban и Bugey на река Рона. Температурата на реката и в двете централи се очаква да достигне своя връх на 14 август.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес