Гърция е изправена пред предизвикателства при продажбата на своите 24 изтребителя Mirage 2000-5, след като Франция отказа да ги купи, сделка, която би помогнала за финансирането на придобиването на допълнителни изтребители Rafale за гръцките военновъздушни сили. Въпреки минали дискусии с потенциални купувачи, включително Индия, не се е проявил сериозен интерес към закупуването на тези самолети. Информацията е на гръцкото издание Kathimerini.
Украйна ги иска, Гърция не ги дава
Последните доклади показват, че Украйна е изразила интерес към придобиването на самолета, но Гърция е избрала да не продължи сделката, тъй като Mirage 2000-5 остава критичен компонент от противовъздушната отбрана на страната, поне докато не бъдат осигурени повече изтребители Rafale. Атина не желае да дари самолетите, а вместо това се стреми да ги продаде, за да финансира нови придобивания.
Нежеланието на Франция да изкупи обратно Mirage 2000-5, който можеше да бъде пренасочен към Украйна, показва, че Париж постепенно премахва самолетите от собствените си военновъздушни сили в полза на Rafale. ОЩЕ: Гърция, Франция и Кипър блокират дроновете „Байрактар“ за Украйна
Освен това споразумението FOS (Follow-On Support) за самолета изтича през 2027 г. и остава несигурно дали ще бъде подновено, тъй като компанията възнамерява да прекрати поддръжката на този тип самолет и да премести фокуса си изцяло върху Rafale.
Снимка: Getty Images
Сътрудничеството между Гърция и Франция
Припомняме, че наскоро гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и френския президент Еманюел Макрон разговаряха накратко на неформалната среща на върха на Европейския съюз. Двамата обсъдиха вероятна продажба на радарно-насочваната ракета "Метеор" на Турция. Ракетата се произвежда от базираната във Франция европейска компания MBDA.
Гърция и Франция си сътрудничат от години в областта на отбраната, като имат редица споразумения в тази сфера. През 2021 година Гърция получи първите си самолети Rafale, които закупи от Франция и това също бе част от споразумение за отбрана.
Наскоро двете страни преговаряха за засилване на сътрудничеството между своите сухопътни сили, надграждайки силните отбранителни отношения между двете нации. Освент ова Париж разглежда стратегическия път от гръцкото пристанище Александруполис до Румъния, където са разположени френски войски, като критичен за ангажиментите му към НАТО, особено в отговор на руската инвазия в Украйна. ОЩЕ: Ще си говорят за оръжия: Мицотакис и Макрон ще се срещнат в Париж