Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фон дер Лайен: Замразените руски активи в ЕС да отидат за военните нужди на Украйна (ВИДЕО)

28 февруари 2024, 11:34 часа • 2027 прочитания

„Европейският съюз трябва да обмисли възможността за използване на замразените руски активи за военните нужди на Украйна“. Това заяви председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен на 28 февруари.

Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)

Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна

Извънредните печалби от активите за оръжия за Украйна

"Време е да започнем разговор за използването на извънредните печалби от замразените руски активи за съвместно закупуване на военно оборудване за Украйна", каза тя в реч пред Европейския парламент.

"Не би могло да има по-силен символ и по-добро използване на тези пари от това да направим Украйна и цяла Европа по-сигурно място за живеене", заяви още Фон дер Лайен, цитирана от "Ройтерс".

Още: "Закон за Навални": Конфискация на $300 млрд. руски активи - езикът, който Путин разбира

Още: Поредна размяна на удари с дронове между Украйна и Русия, в Лиски петролната база гори пети ден (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио

Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария

Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо

Как руските активи да стигнат до Киев?

Европейският съюз, Групата на седемте (Г-7) и Австралия са замразили около 300 млрд. долара под формата на ценни книжа и пари в брой на Руската централна банка. Повече от две трети от тях са на територията на ЕС, главно в Белгия.

Държавите от Г-7 обсъждат какво да правят с въпросните активи, тъй като нуждите на Украйна от финансиране остават трайно високи, а войната не показва признаци на отслабване. ЕС бавно постига напредък по плановете си да приложи поне извънреден данък върху печалбите, генерирани от замразените средства.

Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините

Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп

Още: Парите от санкции вече влизат в украинската хазна: Потърпевши са руски пълномощници и олигарх

Великобритания и САЩ настояват пред съюзниците си от Г-7 за пълна конфискация на активите на Руската централна банка, а Канада е отворена за тази дискусия, твърдят официални лица, запознати с хода на обсъждането и цитирани от Bloomberg.

Преди време страни от Г-7 обосноваха мотивите си с това, че войната на Владимир Путин в Украйна влияе сериозно на икономиките им и ако се възприеме, че те са жертви на тази агресия, то тогава активите може да се дадат на Киев: Замразени руски активи за Украйна: Западът се обявява за жертва, за да ги даде.

Европейските членове на Г-7, главно Франция и Германия, в момента действат против тази стъпка поради правни проблеми и опасения, че тя може да навреди на стабилността на еврото и да създаде опасен прецедент.

Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън подкрепи законопроект, който щеше да ѝ позволи да изземе част от замразените руски активи в размер на 300 млрд. долара, за да ги предостави на Украйна.

Русия подготвя съдебен иск, за да попречи на опитите на САЩ или ЕС да конфискуват част от замразените активи на Централната банка в размер на 300 млрд. долара в полза на Украйна.

Още: Путин с указ: Да се издири имуществото на Руската империя в чужбина

Фон дер Лайен: Заплахата от война за ЕС не е невъзможна

Фон дер Лайен заяви днес, че заплахата от война за ЕС "може да не е непосредствена, но не е и невъзможна".

"Рисковете от война не бива да се преувеличават, но за тях трябва да се подготвим и това започва със спешната необходимост от възстановяване, попълване и модернизиране на въоръжените сили на държавите членки", каза тя.

В речта си Фон дер Лайен направи предварителен преглед на новата Европейска стратегия за промишлена отбрана, която нейната комисия ще представи през следващите седмици, като заяви, че една от основните ѝ цели ще бъде да се даде приоритет на съвместните поръчки.

"Европа трябва да се стреми да разработва и произвежда следващото поколение оперативни способности, които да печелят битки", каза тя. По думите ѝ - това означава подобряване на "нашия отбранителен промишлен капацитет през следващите пет години".

Тя заяви, че по-големите европейски усилия в областта на отбраната няма да намалят необходимостта на ЕС от НАТО. "Всъщност една по-суверенна Европа, по-специално в областта на отбраната, е от жизненоважно значение за укрепването на НАТО", каза председателят на Комисията.

Още: Големият руски пробив на фронта в Украйна: Пропаганда и реалности (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес