Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен потвърди, че Украйна е изпълнила всички необходими стъпки, за да започне преговори за присъединяване към ЕС до края на този месец - юни 2024 г.
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
На конференцията за възстановяването на Украйна в Берлин на 11 юни тя спомена одобрения план за реформи на Киев, чието изпълнение е условие за отпускането на многомилиардна макрофинансова помощ от блока за следващите години. И подчерта, че Украйна заслужава страните от ЕС да започнат преговори за присъединяване с нея.
Още: Първи милиарди за Украйна от замразените руски активи: Фон дер Лайен обяви кога (ВИДЕО)
"Украйна е изпълнила всички стъпки, които сме набелязали. И затова смятаме, че ЕС трябва да започне преговори за присъединяване с Украйна до края на този месец", заяви Фон дер Лайен, цитирана от "Европейска правда".
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
На 7 юни Европейската комисия потвърди, че е дала положителна устна оценка на напредъка на реформите за европейска интеграция на Украйна и Молдова, очертан в ноемврийския доклад за разширяването на ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си
Още: Официално: ЕК поиска начало на преговори за членство на Украйна в ЕС
Снимка: president.gov.ua
Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон
Още: Една година без Алексей Навални: Светът му отдава почит (СНИМКИ И ВИДЕО)
Унгария е голямата пречка
Постоянните представители на държавите членки на Европейския съюз отново обаче не са успели да вземат решение на последното заседание относно препоръките на ЕК за започване на преговори за присъединяване на Украйна към ЕС. Причината е, че Унгария е повдигнала възражения.
Правителството на Виктор Орбан, което отдавна е враждебно настроено към Киев и проявява нетипични за ЕС ходове спрямо Русия, блокира началото на процеса по евроинтеграция на Украйна. Основният мотив на Будапеща е, че страната не спазва критерии, свързани със защитата на унгарското малцинство в Закарпатска област.
Според Politico дипломатите в ЕС правят всичко възможно да убедят Орбан да промени позицията си, а ЕК настоява за начало на преговорите, преди Унгария да поеме председателството на Съвета на ЕС на 1 юли и да определя дневния ред на блока.
Още: Зад кулисите: ЕС натиска Орбан да позволи начало на преговори с Украйна