Словашкият министър-председател Роберт Фицо се закани да блокира присъединяването на Украйна към НАТО, докато е начело на правителството в Братислава.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Поредна размяна на дронове между Украйна и Русия (ВИДЕО)
Ръководството на Алианса иска Киев да се присъедини след края на войната, подпалена от Русия, за да може НАТО да възпре по-нататъшна агресия от страна на Москва. В западните медии вече се прокрадват спекулации за размяна на украински територии срещу членство във военния съюз. Само че думите на Фицо подчертават политическите трудности, които биха възникнали в случая.
„Докато съм начело на словашкото правителство, ще насочвам депутатите, които са под мой контрол като председател (на управляващата партия SMER), никога да не се съгласяват Украйна да се присъедини към НАТО“, заяви словашкият премиер в седмичното предаване „5 минути до 12". Коментарите на Фицо рязко контрастират с позицията на новия генерален секретар на Алианса Марк Рюте, който в четвъртък заяви, че „Украйна е по-близо до НАТО от всякога и ще продължи да върви по този път, докато не станете член на нашия алианс“.
Още: Нов инцидент с Фицо: Словашкият премиер е получил по пощата плик с куршум
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Докога е мандатът на Фицо?
Съгласно учредителния договор на НАТО от 1949 г. решенията за разширяване се вземат с единодушие от всички страни членки (32 в момента). Това означава, че противопоставянето на Фицо може наистина да блокира членство на Киев поне до края на настоящия мандат на словашкия лидер през 2027 г.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Други по-приятелски настроени към Русия членове на НАТО като Унгария например също биха могли да се опитат да осуетят стремежа на Украйна за членство. Будапеща сериозно забави Швеция по пътя ѝ към Алианса. Турция възразяваше срещу дейността на кюрдските активисти в Швеция и срещу ограниченията върху износа на западни оръжия за Анкара, причините за съпротивата на Будапеща така и не бяха изрично посочени. Швеция и Финландия най-накрая станаха членки на НАТО на 4 април тази година.
Още: Киев с реакция на изявлението на Фицо за "нацистите" в Украйна
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot
Снимка: Getty Images
След като се завърна на поста премиер миналата есен, Фицо промени политиката на предишния кабинет за предоставяне на материална подкрепа на Украйна във войната и вместо това обеща, че правителството му няма да изпрати "нито патрон повече". Същевременно той се сближи с Москва по политически позиции, както го стори премиерът на съседна Унгария Виктор Орбан.
Още: Фицо по стъпките на Орбан: Словакия може да остане без милиарди евро от ЕС
Фицо иска в Москва: "Стига да ме поканят"
Миналия четвъртък Фицо обеща да „направи всичко възможно за подновяване на икономическите и стандартните отношения с Русия“ след края на войната: Фицо: Словакия ще възобнови икономическите си отношения с Русия.
Тази неделя той подсили това обещание, като предложи да посети Москва през май 2025 г. за 80-годишнината от края на Втората световна война, „стига да ме поканят“, цитира думите му Politico.
В речта си на церемонията по случай пристигането на войските от бившия Съветски съюз на 6 октомври 1944 г. в прохода Дукла, близо до границата на Словакия с Полша, Фицо подчерта, че руските жертви са помогнали за освобождаването на Словакия от нацисткото управление. „Свободата дойде от Изтока и абсолютно нищо не може да промени тази истина", каза той.