Европейският парламент прие резолюция, която поставя под въпрос способността на Словакия да се бори с корупцията и да защитава бюджета на ЕС, ако бъде приета реформата на Наказателния кодекс, предложена от новото правителство на Роберт Фицо.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Документът бе приет на 17 януари с 496 гласа "за", 70 "против" и 64 "въздържал се".
Още: Обрат: Словакия ще въоръжава Украйна, кабинетът на Фицо има голяма облага
Реформата
Новият кабинет на Фицо използва ускорена процедура за реформата на Наказателния кодекс и разпусна Специалната прокуратура на Словакия, която се занимава с дела за корупция и тежки престъпления. Според евродепутатите тези промени застрашават интегритета на съдебните процеси и подкопават борбата на ЕС срещу измамите.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
ЕП призовава словашкото правителство да преразгледа предложените промени в законодателството за лицата, подаващи сигнали за нередности, тъй като новите правила могат да бъдат използвани за лишаване от защита с обратна сила. Членовете на ЕП подчертават, че всяка реформа на наказателното право трябва да гарантира продължаването на текущите наказателни дела и ефективността на новите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Освен това Европарламентът настоява правителството на Фицо да разгледа и да предотврати злоупотребата с дългогодишния проблем с параграф 363 от Наказателно-процесуалния закон, който понастоящем позволява на главния прокурор да откаже да започне наказателно преследване.
Още: Протест в Словакия заради новата власт и план да се елиминира специализирана прокуратура
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot
Снимка: Getty Images
Опасения за гражданското общество и свободата на медиите
Членовете на ЕП осъждат неподходящия и неуважителен език, използван от Роберт Фицо спрямо студент по право, участващ в академичен обмен по въпросите на върховенството на закона, и призовават всички политически лидери да се ангажират конструктивно и с уважение към обществото. Парламентът е силно обезпокоен от плановете за приемане на законодателство, което подкопава гражданското пространство, ограничава работата на неправителствените организации и заклеймява организациите, получаващи чуждестранно финансиране, съобщи ЕП.
Евродепутатите са обезпокоени и от планираното преструктуриране на Радиото и телевизията на Словакия (RTVS) и изразяват съжаление за решението на Фицо и няколко правителствени служители да не разговарят повече с ключови медии. Членовете на ЕП настояват да се сложи край на словесните нападки срещу отделни лица и представители на медиите. В миналото такива случаи са допринасяли за създаването на среда, в която са извършени насилствени престъпления като убийствата на Ян Куцияк и Мартина Кушнирова.
Правителството на Фицо е обвинявано и в целенасочени кадрови промени в словашката полиция и сред следователите.
Президентът Зузана Чапутова заяви, че ще наложи вето на закона, а Европейската прокуратура предупреди, че някои промени биха могли да създадат рискове за ефективната защита на финансовите интереси на ЕС и неговата антикорупционна рамка.
Още: Словашкият премиер се обяви срещу Украйна в НАТО
Словакия е новата Унгария?
Припомняме, че унгарското правителство на Виктор Орбан също има сериозни проблеми с Европейския съюз заради върховенството на правото. Наскоро ЕС отблокира част от замразените еврофондове за Будапеща след изпълнение на определени критерии, но и за да свали ветото на Орбан над помощта за Украйна.
От Еврокомисията обаче са категорични - няма да размразят останалите 11,7 милиарда евро, докато не видят прогрес при академичните свободи, хомофобския закон за "защита на децата", отношението на властите към търсещите убежище и др.
Полша също има разногласия с ЕС относно върховенството на закона, но разчита на новото проевропейско правителство на Доналд Туск да се справи: Полски съд: Санкциите на ЕС са противоконституционни