Посланиците на страните-членки на Европейския съюз се съгласиха да удължат либерализирането на търговията с Украйна. Това обаче ще стане при условие, че бъдат въведени квоти и мита, които да се изчисляват въз основа на обема на вноса не само от 2022 и 2023 г., но и от втората половина на 2021 г. Това е компромисно споразумение по-специално заради Франция и Полша, които поискаха цялата 2021 г. да бъде включена в изчисленията, предава Радио Свобода.
„Основният период, използван за активиране на защитния механизъм, ще бъде удължен до втората половина на 2021 г. Комисията също така ще засили някои от формулировките в своята декларация... Това е много деликатен баланс, който държавите-членки биха могли да постигнат днес в добър дух на компромис“, каза анонимен служител, запознат с дискусиите, пред репортери в Брюксел.
Още: Против украинското зърно: Полските фермери пак на стачка (Видео)
От белгийското председателство на Европейския съюз потвърдиха информацията за споразумението, като отбелязаха, че то осигурява „балансиран подход между подкрепата на Украйна и защитата на селскостопанските пазари на Евросъюза“. Според оценките на Европейската комисия, обявени на закрито заседание на посланиците на ЕС, Украйна ще загуби 86 милиона евро, ако за основа на изчисленията се вземе и втората половина на 2021 г.
Сегашният срок изтича в началото на юни
На 5 юни 2024 г. изтичат мерките на ЕС за либерализация на търговията с Украйна, въведени заради войната, подета от Русия. В момента вървят активни разговори дали държавите-членки да удължат тези мерки. Предварително в Съвета на ЕС и Европейския парламент имаше съгласие това да се случи, но при условие, че Европейската комисия реагира бързо, в случай, че украинският внос причини значителни изкривявания на пазарите в ЕС.
Още: България иска квоти за внос на украинско зърно в ЕС, но няма анализ на последствията
Предвижда се и аварийно спиране за особено чувствителни категории селскостопански продукти - птиче месо, яйца, захар, овес, царевица, зърнени култури и мед. Индикаторите за 2022 и 2023 г. трябваше да бъдат основен ориентир за това, но на 27 март посланиците на страните членки решиха да добавят данните от втората половина на предвоенната 2021 г. Ако вносът на тези продукти надхвърли средните обеми за този период, се очаква да бъдат въведени мита.
EU Ambassadors agreed on a new compromise to extend trade measures (ATM) for Ukraine, securing a balanced approach between support for Ukraine and protection of EU agricultural markets.
— Belgian Presidency of the Council of the EU 2024 (@EU2024BE) March 27, 2024
This compromise will now be presented to the @Europarl_EN in view of a swift agreement.
Полша и Франция, които по-късно намериха подкрепата на други страни от ЕС, настояха за необходимостта да се вземе предвид предвоенната 2021 г. при изчисляването на разрешените обеми на внос. Това предложение в крайна сметка бе прието. Идеята беше критикувана както от Украйна, така и от Германия, Холандия и балтийските държави, настоявайки, че на Киев трябва да бъдат оставени източници за печелене на средства.
Още: България и още 4 държави поискаха мита върху украинското зърно
Решението все още трябва да мине гласуване през Европейския парламент, тъй като се различава от предварително договореното, което беше в сила досега. Последната пленарна сесия преди изборите и съответно обновяването на състава на законодателния орган на ЕС е през април.