Лидерите на 27-те държави от Европейския съюз одобриха използването на антигенни бързи тестове, както и взаимното признаване в цялата общност на резултатите от PCR тестовете за коронавирус. Това се казва в изявлението на срещата на върха на ЕС, която се провежда онлайн тази вечер.
Още: Турски анализ: Най-големите рискове за Европа от управлението на Тръмп
Още: Еди Рама заговори за смекчаване на забраната на TikTok
"Днес държавите-членки единодушно се съгласиха с препоръката на Съвета за установяване на обща рамка за използването на бързи антигенни тестове и взаимното признаване на резултатите от тестовете за COVID-19 в целия ЕС“, се казва в него.
Документът подчертава, че решението "ще помогне за смекчаване на разпространението на вируса и ще допринесе за гладкото функциониране на вътрешния пазар“. "Взаимното признаване на резултатите от теста за SARS-CoV-2 от сертифицирани здравни органи е от съществено значение за улесняване на трансграничното движение, проследяване и лечение на заразените при трансгранични контакти“, се казва в него.
Следователно всички страни от ЕС трябва да приемат резултатите от бързите антигенни тестове и PCR тестовете. В допълнение, препоръката на Съвета включва „споделяне на стандартизиран набор от данни чрез цифрова платформа, разработване на общ списък с бързи тестове за COVID-19 за антигени, определяне на приоритети на ситуации за използване на такива тестове и много други", се казва в изявлението, цитирано от БГНЕС.
Още: Руски дронове атакуваха украинския град Запорожие, има много ранени (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"
Държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС решиха да бъдат приложени и ограничения за несъществените пътувания и те да бъдат крайно непрепоръчителни, съобщи след онлайн заседанието председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен посочи, че пътуванията през границите в ЕС, както и в европейските държави, трябва да бъдат само с основателна цел, особено за запазване на действието на единния пазар. В следващите дни ЕК ще предложи мерки за границите, така че да се избегне безцелното им затваряне, поясни тя. Мишел отбеляза, че мерките трябва да бъдат гъвкави и, когато се налага, да бъдат допълнително повишавани. По неговите думи ЕС настоява сроковете за доставка на ваксините да се спазят и имунизацията да се ускори.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план
Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието
Фон дер Лайен и Мишел посочиха, че с решението на Съвета на ЕС от последните часове става възможно взаимното признаване на данните от антигенни тестове и по метода PCR. Те допълниха, че предстои да се уточни общ набор от данни, които да се съдържат в удостоверенията за поставена ваксина.
Засега в ЕС няма единодушно решение как удостоверенията да бъдат използвани. Предвижда се да се помисли как да не бъдат дискриминирани хората, които не си поставят ваксина по основателен повод, например заради здравословното им състояние, добави Мишел. Фон дер Лайен заяви, че е необходимо проучванията в ЕС за мутации на вируса на ковид да се повишат пет пъти, за да се проследява разпространението на разновидностите на заразата и противоепидемичните мерки да бъдат съобразявани с промените. Тя уточни, че ЕК ще осигури средства за тези допълнителни изследвания на положителните тестове на заразените.
Председателят на ЕК добави, че в ЕС ще бъде въведена четвърта категория в класифицирането на епидемиологичната обстановка в страните - тъмно червен. За пътници от такива държави към ЕС ще се изисква тест преди отпътуване и карантина при пристигане
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен