Европейският съд в Люксембург отмени във вторник закона, с който Унгария затвори университет, основан от Джордж Сорос, в последния сблъсък между ЕС и неговия все по-авторитарен член, предаде БГНЕС.
Сорос, роденият в Унгария американски инвеститор и филантроп, създаде Централноевропейския университет (ЦЕУ) в родния си град Будапеща през 1991 г., но той беше принуден да се премести във Виена през 2019 г., след приемането на нов закон.
„Условията, въведени от Унгария, за да могат чуждестранните висши учебни заведения да извършват дейността си на нейна територия, са несъвместими с правото на ЕС“, заяви Европейският съд.
Националният закон за висшето образование е написан, за да регулира всички международни институции за висше образование, но е широко разглеждан като атака срещу ЦЕУ от премиера Виктор Орбан.
Сорос, който се оттегли от поста председател на борда на университета през 2007 г., също подкрепя гражданското общество и продемократичните инициативи, критични към консервативното и все по-авторитарно правителство на Орбан.
Европейската комисия изправи Унгария пред съда по закона и решението от вторник постанови, че Унгария не е спазила ангажиментите си към Световната търговска организация.
По-специално, Будапеща не би трябвало да дискриминира университети като ЦЕУ, като изисква да предлагат същите курсове в държавата си по произход - в случая САЩ - като в Унгария.
И не е трябвало да се изисква международен договор за образование между Унгария и държавата, в която е основан университетът.
„Това изискване противоречи и на разпоредбите на Хартата на основните права на Европейския съюз относно академичната свобода“, се казва в решението.
Не беше ясно веднага дали решението ще позволи на университета да премести част от операциите си обратно в Унгария, една година след като установи, че е невъзможно да продължи да работи там.
ЦЕУ, регистриран в американския щат Ню Йорк, и предоставящ американски признати степени, възпитава поколение унгарски посткомунистически елит.
Но лагерът на Орбан го възприема като център на либерална съпротива срещу неговото твърдо консервативно управление.
Сорос, който е евреин, през последните години се превърна в фигура на омраза за теоретиците на конспирацията и правителството на Орбан го обвини в заговор за наводняване на Унгария с мюсюлмански имигранти.
Управляващата унгарска партия "Фидес" и съюзническите й проправителствени медии редовно обвиняват 90-годишния инвеститор в работа със служители на ЕС в недоказани заговори срещу националния интерес на Унгария.
Тъй като за Унгария се смята, че е започнала да се плъзга към авторитаризма по времето на Орбан, Брюксел стартира така наречената процедура „Член 7“, която проверява дали Унгария подкопава демократичните ценности.