Споразумението за Brexit беше прието със 621 гласа "за" и 49 гласа "въздържал се" от Европейския парламент. Сделката разчиства окончателното препятствията пред излизането на Великобритания от ЕС. След гласуването членовете на ЕП запяха в хор „Auld Lang Syne“, традиционна шотландска песен за сбогом. Евродепутатите обсъдиха за последен път днес въпроса с оттеглянето на Великобритания от Европейския съюз (ЕС). Ето как премина дебатът, предшествал утвърждаването на споразумението.
Ръководителят на работната група на ЕП по въпроса с Великобритания Ги Верхофстад посочи, че днес няма да бъде възможно евродепутатите да предотвратят раздялата, независимо как гласуват. Той изрази тъга от днешните събития и отбеляза, че британският народ два пъти е проливал кръвта си за свободата на Европа. По неговите думи британското оттегляне е започнало с предоставянето на отстъпки за Лондон от европейското законодателство. "Брекзит е нашият провал", каза Верхофстад.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази благодарност за британския принос в ЕС. Тя пожела Европа и Великобритания да останат добри приятели, обединени в опазването на сигурността и на околната среда.
Групата на Европейската народна партия изрази тъга и определи решението на мнозинството от британските избиратели като голяма грешка. Тази група изрази надеждата следващите британски поколения да решат да се върнат в ЕС.
Социалистите и демократите заявиха, че днес е тъжен ден, настъпил заради надмощието на популистките лъжи. Ако британците решат да се върнат, обятията ни остават отворени, добавиха те.
Групата "Обнови Европа" също изрази съжаление за британското решение. Според тази политическа сила сега вече Европа няма да може да бъде обвинявана за британските неблагополучия.
Зелените посочиха, че ЕС невинаги предприема най-правилните ходове, но е възможност с общи сили да се постигне по-добро бъдеще. Никой няма да има интерес от това бъдещите отношения между ЕС и Лондон да не бъдат добри, добавиха от тази политическа сила.
Според групата "Идентичност и демокрация" раздялата между ЕС и Великобритания трябва да бъде приятелска, а споразумението за бъдещите отношения - "щедро". Групата на Европейските консерватори и реформатори добави, че от февруари ЕС губи добър наемател, но печели добър съсед.
Групата на Европейската обединена левица предупреди, че Великобритания може да не бъде последната страна, оттеглила се от ЕС. Големите дружества влияят на политиката и живота ни, трябва да се събудим и да сложим хората и планетата преди печалбите, Европа трябва да се промени, призоваха от тази политическа сила.
Малко преди дебата френският президент Еманюел Макрон заяви, че излизането на Великобритания от ЕС в петък ще бъде "тъжен ден" и добави: "Това е урок за всички нас". В същото време той предупреди Лондон, че Франция няма да "се поддава на натиск или бързане" при преговорите за бъдещата търговска сделка.
Какво следва?
За да влезе в сила, споразумението за оттегляне трябва да мине през последно гласуване с квалифицирано мнозинство в Съвета на ЕС.
Преходният период, който започва на 1 февруари, приключва през декември 2020 г. Всякакво споразумение за бъдещите отношения между ЕС и Обединеното кралство трябва да бъде напълно приключено дотогава, за да може да влезе в сила на 1 януари 2021 г.
Преходният период може да бъде удължен още веднъж за период от една до две години, но решението трябва да бъде взето от Съвместния комитет на ЕС и Обединеното кралство преди 1 юли.
Европейският парламент ще трябва да одобри всякакво бъдещо споразумение относно бъдещите отношения между ЕС и Обединеното кралство. Ако в такова споразумение се посочват споделени компетенции между ЕС и държавите членки, то тогава националните парламенти също трябва да го ратифицират.