Един трилион евро ще бъдат инвестирани в европейската "зелена сделка" до 2030 година, обяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Страсбург, съобщи кореспондентът на БНР в Страсбург.
Още: Подъл номер взриви руски оператори на FPV дронове (ВИДЕО)
Още: Тръмп не цепи басма на Путин: Промяна в подхода на ВВС на САЩ за Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
По време на първото заседание на Европарламента за годината, ЕК представи официално плана за устойчиво инвестиране в "зелената сделка".
Целта на Брюксел е до 2050 година Европейският съюз е да бъде първото обединение на държави, което има неутрален ефект върху промените в климата.
Въпреки че всички евродепутати бяха категорични, че трябва да се инвестира в борбата с климатичните промени, голяма част от тях разкритикуваха ЕК, че ще отнеме ключови за определени държави индустрии. Всъщност за "компенсация" през кохезионната политика, чрез така наречения Преходен фонд, засега са предвидени 7,5 млрд. евро, които се струват недостатъчни за мнозина.
Още: Как българите, обвинени в шпионаж в Лондон, е трябвало да настроят обществото срещу Украйна
Още: Заради трусовете: Възможни са свлачища около кабинковия лифт на Санторини
В отговор на критиките Урсула фон дер Лайен каза: "Европейската зелена сделка е за климата, но тя също е и за хората. Предстои ни огромен преход и ние трябва да сме сигурни, че никой няма да изостане".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Украйна елиминира руско летище за изстрелване на "Шахед"-и, удари пак руска петролна база (ВИДЕО)
Още: Украйна с мощна атака срещу Ростов, Русия изстреля дронове срещу Киев (ВИДЕО)
Чуха се и критики, че предложеният план не е достатъчен, а действията на Европа в борбата с климатичните промени също са недостатъчни.
Зам.-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс изрази принципното си съгласие: "Прави сте, необходими са повече усилия, за да се постигне крайната цел. Това обаче е първа стъпка в правилната посока. Всяко пътуване започва с първа стъпка".
Инвестиционният план е за 10 години напред. За да се изпълнят заложените в него мерки и да се осигури необходимият за тях ресурс, са необходими редица законодателни промени, посочва БГНЕС.
Още: Австрия спира да разглежда молби за убежище от сирийци
Още: Вучич: Войводина е Сърбия, няма да отстъпим
Къде е България?
Според евродепутата Радан Кънев, страната ни изобщо няма стратегия за политики в новата зелена реалност. Той накратко написа какви са основните проблеми в личния си профил във Facebook, като постави на първо място нещо, отдавна известно на следящите енергийния сектор - че няма българско участие на ниво държава в Платформата за въглищни региони в преход.