Европейската комисия е поискала разяснения от България за приетите поправки в Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забрани т.нар. ЛГБТ пропаганда в училище.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Това стана ясно от писмо, изпратено на 13 август до министъра на образованието Галин Цоков от еврокомисаря за равенството - Хелена Дали. Според информация на "Politico" министърът има две седмици да даде обяснение за необходимостта от законовите промени. Новината бе потвърдена от говорителя на комисията във вторник.
Припомняме, че в началото на август Народното събрание прие спорните промени в закона, с които се забранява обсъждането на сексуалната ориентация и половата идентичност в училищата. Говорителят на комисията съобщи, че тя изчаква обясненията от София, за да почне оценка дали законовите промени не нарушават европейското право.
Още: "Няма да мълчим": Протест срещу забраната на ЛГБТИ теми в училищата (ВИДЕО)
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
"Равенството и уважението към достойнството и основните права са основополагащи ценности на ЕС и са записани в договорите. Европейската комисия е готова да се бори с дискриминацията и предизвикателствата, пред които е изправена ЛГБТ общността, включително в образованието", заяви тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Снимка: iStock
Законовите поправки, забраняващи "гей пропагандата" в училище, бяха критикувани от различни правозащитни групи, а комисарят на Съвета на Европа по правата на човека Майкъл О'Флеърти заяви, че е "дълбоко обезпокоен" от приетия от българския парламент закон и призова президентът да не го обнародва. Въпреки международния натиск, който достигна дори до ООН и протестите в България, Радев не наложи вето и подписа промените на 15 август.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа
В момента в ЕС има подобен закон само в Унгария и Европейската комисия води наказателна процедура срещу правителството на Виктор Орбан заради нарушаване на основните права на гражданите.
В България също позициите по темата са разнородни - припомнете си две от изданията на Студио Actualno, в които обсъдихме темата: