Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейската комисия иска правилата за дефицит да не действат до 2023 година

03 март 2021, 14:50 часа • 1635 прочитания

Ограниченията за преразход от правителствата на ЕС трябва да останат преустановени до края на 2022 г. Това се налага заради пандемията от коронавирус, която все още задушава икономиката, препоръча Европейската комисия в сряда.

Изпълнителната власт на ЕС спря правилата преди година, тъй като съюзът потъна в най-дълбоката си рецесия след Втората световна война, припомня АФП. Това позволи на държавите да осигурят средства за подкрепа на икономиките си и да помогнат на компаниите да оцелеят в пандемията, припомня БГНЕС.

Еврокомисарят Валдис Домбровскис заяви, че въз основа на текущите прогнози отсрочката трябва да "остане активна през 2022 г. и да бъде деактивирана през 2023 година", когато европейската икономика трябва да се върне към здравото си положение отпреди кризата.

Идеята ще трябва да бъде одобрена от страните-членки на ЕС и комисията може да се изправи пред тежки въпроси от така наречените пестеливи страни - по-богати членове като Холандия и Дания, които са предпазливи да позволят големите разходи да продължат по-дълго от необходимото. Паоло Джентилони, еврокомисар по икономиката, аргументира, че пандемията все още причинява болка на европейската икономика и че "за 2022 г. е ясно, че фискалната подкрепа все още ще е необходима“. "По-добре да сбъркате, правейки нещо твърде много, отколкото твърде малко", добави Джентилони, бивш италиански премиер.

Известни като Пакт за стабилност и растеж, правилата ограничават дефицитните разходи до три процента от цялата икономика и дълг до 60 процента. Правилата често се нарушават и страните рискуват санкции за игнорирането им, въпреки че нито едно правителство никога не е било санкционирано.

Ограничението на дълга е особено превишено от няколко държави, като италианският дълг например достига зашеметяващите 155,6% от икономиката. Вместо това пактът упълномощава главно изпълнителната власт на ЕС и колегите-членки да следят внимателно как националните правителства управляват своите бюджети.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес