Членовете на Европейския парламент ще обсъдят и гласуват позицията си относно правилата за защита на журналисти, активисти, учени, творци и изследователи срещу съдебни искове, целящи да ги заглушат.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Проектът за директива предвижда минимални стандарти за защита от съдебни производства, насочени срещу участието на обществеността (SLAPP) в ЕС чрез ранно прекратяване на тези дела, задължаване на ищеца да покрие разходите по производството и непризнаване на съдебни решения на трети държави.
ОЩЕ: Журналистите масово печелят "дела шамари", но после отбягват неудобните теми
Правилата следва да се прилагат при трансгранични дела, когато ищецът и ответникът не се намират в една и съща държава, в която се намира съдът, или когато делото е от значение за повече от една държава членка и спорното произведение може да бъде достъпно по електронен път. Евродепутатите ще призоват също така държавите членки да гарантират, че жертвите на SLAPP получават правна, финансова и психологическа помощ.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Гласуването е насрочено за вторник, 11 юли.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Евродепутатите ще обсъдят и гласуват в сряда и отделен доклад относно заплахите за журналистите и медиите по света, включително убийства, отвличания, изтезания, както и наблюдение, произволно задържане и репресивни закони за богохулство или клевета.
Припомняме, че в последните месеци се наблюдава нарастващия брой SLAPP дела в ЕС. Членовете на ЕП многократно са призовавали ЕС да предприеме действия срещу правния тормоз над журналисти, медии и активисти. Комисията представи предложението си през април 2022 г., включващо много от мерките, които членовете на ЕП бяха предложили в резолюцията си от 2021 г. По данни на Коалицията срещу SLAPP дела в Европа (CASE) Малта е с най-голям брой дела на 100 000 души население.