Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европа иска наказание за Грузия заради проруския закон, довел до масови размирици

22 май 2024, 12:55 часа

Естония, Нидерландия, Чехия и Швеция са сред няколкото страни от ЕС, които настояват за санкции срещу Грузия в отговор на приетия от парламента спорен закон за "чуждестранните агенти". Това съобщи Financial Times на 22 май, позовавайки се на официални източници.

Реклама

Край: Грузия тръгна по пътя на Русия въпреки кървавите сцени (ВИДЕО)

Опасенията за демокрацията в Грузия достигнаха връхна точка, след като управляващата партия "Грузинска мечта" прокара закона, изискващ организациите, получаващи чуждестранно финансиране, да бъдат обявени за "чуждестранни агенти". Той отразява репресивното руско законодателство, използвано за разправа с критиците на режима в Кремъл.

Страната беше разтърсена от протести, породени от несъгласието с противоречивия закон - граждани влязоха в остри сблъсъци с полицията, а опозиционери и активисти бяха бити от силите за сигурност.

Още: "Правителството ни пребива, но Грузия няма да стане Русия": Говорят грузински опозиционери (ВИДЕО)

Какви са предлаганите санкции?

Според Financial Times санкциите могат да включват спиране на безвизовото пътуване до ЕС. Съобщава се, че въпросът ще бъде обсъден на среща на външните министри на блока следващата седмица.

Друг вариант, който се обсъжда, е замразяването на средства от ЕС, заявиха пред вестника запознати с въпроса служители.

Високопоставен европейски служител заяви пред Foreign Policy, че един от най-вероятните сценарии е непотвърждаване на статута на Грузия като кандидат за членство в ЕС. Става дума за германския евродепутат Виола фон Крамон-Таубадел, която каза, че ЕС трябва да заплаши със санкции някои грузински политици, по-специално Бидзина Иванишвили, който е почетен председател на "Грузинска мечта".

Още: Европейски министри излязоха по улиците на Тбилиси и подкрепиха грузинците (СНИМКИ)

Европерспективата на Грузия е заплашена

И през 2023 г. имаше опит за прокарване на закона в Грузия, но той бе неуспешен. Тогава официални представители на ЕС и САЩ предупредиха, че демократичните институции в страната отслабват.

Снимка: Getty Images

Грузия получи статут на страна кандидатка за членство в ЕС през декември 2023 г., но в доклад на Форума на гражданското общество на Източното партньорство на ЕС от следващия месец се посочваше, че страната е постигнала ограничен напредък в необходимите реформи и има риск да поеме по пътя на Русия.

САЩ обмислят пакет от военни, търговски и визови стимули за Грузия, ако тя обърне тенденцията на отстъпление от демокрацията и се откаже от спорния закон, съобщи Politico на 20 май, позовавайки се на проектозакон, който ще бъде внесен в Конгреса през следващите дни.

Още: Макрон да дойде, за да отърве Кавказ от „съветското иго": Грузинският президент

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес