Унгария и Европейската комисия все още не могат да се разберат за отпускане на милиарди евросредства в полза на Будапеща, въпреки че унгарският парламент пристъпи към исканите от Брюксел реформи за спазване върховенството на правото.
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
На 3 май законодателният орган на страната прие с голямо мнозинство реформа за подобряване на независимостта на съдебната система, която трябва да влезе в сила на 1 юни. Със законопроектите Унгария възстановява независимостта на Националния съдебен съвет, а правителството вече ще е с ограничени възможности да обжалва съдебни решения пред Конституционния съд. Съдиите пък отново ще имат право да се обръщат към Съда на ЕС при съмнения за нарушение на европейското право в страната.
Това бе определено от унгарския правосъден министър Юдит Варга като изпълняване на ангажиментите към ЕК по отношение на правораздаването. Само че от Брюксел искат да видят повече решения от Будапеща, преди да започнат да отблокират 22 млрд. евро, замразени по кохезионните фондове на Унгария.
Зам.-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова обяви, че страната е предприела „много добра стъпка напред“, но каза, че още е „твърде рано“ да се отпусне еврофинансирането без допълнителна яснота около другите опасения на ЕС, предаде Euractiv.
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
През декември Брюксел изготви подробен план за Унгария с конкретни стъпки, които трябва да бъдат изпълнени. Освен съдебната реформа в него влизат още академичните свободи, правата на ЛГБТ общността, системата за предоставяне на убежище и др.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Отделно, в писмо до еврокомисаря по правосъдието Дидие Рейндерс организациите Amnesty International Hungary, Eötvös Károly Institute и Унгарският хелзинкски комитет заявиха, че макар "приемането на пакета от съдебни реформи да е от съществено значение, за да получи Унгария достъп до фондовете на ЕС, настоящият законодателен процес не успява да изпълни изискванията на етапите за публична прозрачност и консултации“.
ОЩЕ: Сълзотворен газ срещу протестиращи заради учителска реформа в Унгария