Еврокомисията готви правила за ваксинационна "зелена карта"

01 март 2021, 15:09 часа • 2075 | прочитания

Европейската комисия ще предложи правила за ваксинационна "зелена карта" на Евросъюза този месец, докато блокът се подготвя да ускори имунизационните кампании, заяви шефът на комисията Урсула фон дер Лайен, предаде АФП.

Още: Забранено преди 30 години оръжие се връща: То не зачита никакви примирия

Още: Четвърт милиард евро за отбрана: Гърция стяга редиците

„Ще представим този месец законодателно предложение за дигитална зелена карта (DGP)“, написа тя в Twitter , като обясни, че това се прави с цел да се предостави доказателства както за ваксинацията, така и за резултатите от тест за COVID-19.

Пропускът ще позволи на хората постепенно да започнат „да се движат безопасно в Европейския съюз или в чужбина - за работа или туризъм“.

Отделно, на среща с германски евродепутати и депутати, Фон дер Лайен заяви, че ЕК ще се стреми да създаде техническа база за цифровия сертификат „през следващите месеци”, така че той да бъде приет във всички 27 страни членки.

Още: Още нови изтребители: Швеция е военен Дядо Коледа за Украйна (ВИДЕО)

Още: 8000 мъже и жени затворници в редиците на украинската армия и напливът не спира

Фон дер Лайен заяви след видео среща на върха на ЕС миналата седмица по въпроса, че ваксинационният сертификат може да бъде пуснат след три месеца и че той ще спазва стандартите за защита на данните. Терминът "зелена карта", който тя използва, е същият, използван от Израел - световният шампион по ваксинация - за цифров или хартиен документ, доказващ, че носителят е бил ваксиниран и следователно може да влиза в места за забавление, спорт и заведения за хранене.

В ЕС обаче има голям дебат за това как може да се използва такава европейска зелена карта. Държави, чиито икономики силно зависят от туризма, каквато е Гърция, и лобистките групи на авиокомпаниите искат документът да служи като „ваксинационен паспорт“, който позволява на имунизираните хора да избягват тестове или карантина по време на пътуване.

Но повечето страни от ЕС, начело с Франция и Германия, смятат, че е рано за това. Те се опасяват, че това би създало неравенство в обществото.

Още: Евробезумието ваксинационен паспорт

Още: Полицай беше брутално убит в Косово

Още: Русия и Украйна с еднаква тактика към Тръмп: Коя първа ще изчерпи търпението му

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес