В много от 27-те страни от Европейския съюз тийнейджърите на 16 години не само учат, но и започват да работят и да плащат данъци. Те могат да се включат и в социална и политическа дейност. Но това, което повечето от тях не могат да правят, е да гласуват.
Още: Зеленски: Никога няма да признаем окупираните територии за част от Русия
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
Именно затова Европейският младежки форум продължава да се бори за намаляване на възрастта за гласуване на 16 години вече повече от десетилетие.
"Трябва да се говори за заетост, жилища, психично здраве, как да се борим с климатичната криза, но и как да дадем повече място в демокрацията на младите хора", споделя Мария Родригес Алкасар, председател на Европейския младежки форум.
Още: Българинът е убеден европеец, според ново проучване (СНИМКИ)
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
Някои хора на възраст под 18 години вече могат да упражнят правото си на глас на европейските избори през юни.
Възрастта за гласуване е определена на 16 години в Австрия, Германия, Малта и Белгия и 17-годишна възраст в Гърция. През 2019 г. в сегашната асамблея на ЕС бяха избрани само 6 души на възраст под 30 години. Един от тях беше испанската социалистка Алисия Хомс Хинел, която тогава е на 25 години. Тя е съгласна с намаляването на възрастта за гласуване и вижда младите хора като пазители на проекта на ЕС.
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
"Мисля, че този дебат трябва да се проведе, защото трябва да кажа, че по-младите хора, особено в европейската политика, са родени и израснали с този проект и може би имат това чувство на отговорност да защитават проекта, който е Европейският съюз", споделя испанската социалистка и евродепутат Алисия Хомс Гинел, цитирана от Euronews.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Образователната програма "Еразъм", премахването на таксите за роуминг и картата за влак "Interail" са някои от политиките, които този евродепутат изтъкна като особено важни за ежедневието на младите хора. Като заместник-председател на комисията по заетост и социални въпроси тя смята, че новата директива за по-добри транснационални програми е ключов приоритет.
Още: Европарламентът забранява рекламите от страни извън ЕС по време на евроизборите
"Смятам, че е важно не само да работим в конкретни политики като тази за стажовете, но и да имаме нужда от трансверсална визия за младежките (проблеми) и отчитането им във всички политики, по които работим в този Парламент.", каза още Алисия Хомс Гинел.
А за младите хора, които може би обмислят да се кандидатират на следващите избори, е важно да знаят, че могат да го направят от 18-годишна възраст само в 15 държави членки.
В България, Кипър, Чехия, Естония, Ирландия, Литва, Латвия, Полша и Словакия те трябва да са навършили 21 години. В Румъния кандидатите трябва да са на 23, докато в Италия и Гърция прагът е 25 години.