Близо 100 души ще станат част от нов европейски орган, който ще работи около регулациите за изкуствения интелект.
Новината бе потвърдена пред журналисти от българския евродепутат от Европейската народна партия (ЕНП) и ГЕРБ Ева Майдел, предава репортер на Actualno.com от Страсбург.
По думите й различни дейности, с които работи изкуствения интелект, ще бъдат категоризирани по степен на опасност за човешките права и свободи. В този смисъл в изцяло забранените дейности ще бъде включено например лицевото разпознаване, а сред високо рисковите ще бъдат получаването на кредит от банка или подбора при заемане на определена позиция и т.н.
Още: Поредна заплаха за потребителите: Кражба на самоличности с изкуствен интелект
"Ако тези институции използват ИИ за подпомагане, то трябва да сме сигурни, че тези системи работят по определен начин и без злоупотреби", каза още Майдел, цитирана от Actualno.com.
По думите й предстоят и нови мерки за онлайн форматите, като например популярните фалшиви видеа с политици и/или разговори с чатботи. "Всичко това вече ще има обозначения, защото в крайна сметка deep fake технологията има и пропагандна цел", подчерта още Майдел.
От думите й стана ясно още, че следващата Европейска комисия ще постави във фокус конкурентоспособността в контекста на опасенията на големите технологични гиганти около употребата на изкуствения интелект в сферата. "За мен работните дейности около темата бяха фокусирани именно и върху защита на бизнеса", каза евродепутатът.
По-късно през деня ЕП одобри историческата законова рамка - ето за кои дейности се забранява изцяло използването на изкуствен интелект.
Снимка: Европейски парламент 2023
По същата тема евродепутатът от Групата на социалистите и демократите и от българската БСП Петър Витанов каза, че ЕП е задължен да запази технологичния напредък, но и да се опазят основните човешки права.
"Трябва да защитим човека от изкуствения интелект - този баланс трудно се намира, защото десните опитваха да ограничават по-малко с цел да увеличават конкурентоспособността на технологичните компании, но за нас като леви хора човешките свободи и права са на първо място", обясни Витанов пред журналисти, предава репортер на Actualno.com от Страсбург.
Ключовият закон
Очаква се по-късно днес евродепутатите да гласуват въпросните нови правила, които гарантират, че изкуственият интелект е надежден, безопасен и зачита основните права на ЕС, като същевременно подкрепя иновациите.
Вече е постигнато съгласие около споразумението между държавите членки и ЕС, с което се въвеждат задължения за изкуствения интелект на основата на потенциалния риск и степента на въздействие.
Още: Ще можем ли да съдим изкуствен интелект като Siri и Alexa? (ВИДЕО)
Всички приложения с ИИ, които представляват очевиден риск за основните права на човека, като:
- системи за лицево разпознаване и биометрична категоризация, основани на чувствителни характеристики;
- социално оценяване или ИИ, използван за манипулиране на човешкото поведение;
- категоризация на хората около теглене на кредит например и т.н. ще бъдат забранени в Европа.
Системите с ИИ, считани за високорискови, използвани например в критичната инфраструктура, образованието, здравеопазването, правоприлагането, управлението на границите или изборите, ще трябва да отговарят на строги изисквания.
Снимка: iStock
Световна реакция
На този фон се очаква и Общото събрание на ООН за първи път да приеме резолюция за изкуствения интелект (ИИ) по-късно този месец, а бъдещата проекторезолюция, предложена от САЩ, подчертава "спешната необходимост от постигане на глобален консенсус за сигурни, безопасни и надеждни системи за изкуствен интелект".
Още: AI на "Гугъл" го закъса: Не може да определи кой е по-зъл - Илон Мъск или Адолф Хитлер? (СНИМКИ)
Според текста на документа бързото развитие на изкуствения интелект изисква международна регулаторна рамка и предлага възможност за сътрудничество, особено с по-бедните страни, пише БТА. Очакванията са до края на март резолюцията да бъде приета единодушно от 193-те членки на Общото събрание без формален вот.