Опитите на българското правителство да спаси летния сезон по морето с насърчаване на вътрешния туризъм ще ударят на камък и разрушаването на природата и неконкурентните цени пак ще насочат хиляди българи към Гърция и Турция. Това предава Euronews в репортаж от България, цитиран от dir.bg. Материалът е заснет преди решението на гръцките власти да ограничат граничните пунктове, през които могат да влизат българи и преди решението на ЕС на този етап да не се премахва карантината за влизащи от Турция.
По отношение и на двете страни, обаче, остава възможно в следващите две седмици пътуването да се улесни. „Напълно бяха зачеркнати надеждите на хотелиерите да видят български туристи, решили да прекарат отпуската си при тях. Българите трудно свикнаха да не ходят на своето море когато започнаха да посещават Гърция и сега ще е също толкова трудно да бъдат върнати обратно“, коментира Димитър Попов от Българската асоциация на травъл агентите и туроператорите.
Почиващите в Гърция българи са станали с 16 на сто повече само за периода между 2016 г. и 2019 г. Пред камерата на международната телевизия причините са разказани от първо лице – цени, срещу които има качество, повече пространство, по-големи плажове, хотели, които не са един върху друг.
„Това е основният проблем – строежите развалят крайбрежието. Девствените места се топят, а критиците наричат всичко това „бетономорие“. Повечето от запазената земя е в защитени местности и паркове, но инвеститорите намират различни начини да преодолеят препятствията“, посочва авторът на материала. За пример е дадена местността Алепу с небезизвестната подпорна конструкция с вторична функция на ваканционно селище. „Опасенията на опонентите на морските курорти са, че запазените места скоро ще приемат български туристи на ол-инклузив. Поне засега, обаче, даже намалените цени и държавната помощ не променят ситуацията и плажовете – общински и частни, не са пълни“, завършва материала си Euronews.