Европейският парламент прие нови правила, които ще задължават дружествата от ЕС да разкриват данни, помагащи на служителите да сравняват заплатите и да съобщават за разлики в заплащането на жените и мъжете.
Още: Четвърт милиард евро за отбрана: Гърция стяга редиците
Още: Още нови изтребители: Швеция е военен Дядо Коледа за Украйна (ВИДЕО)
ОЩЕ: Заплатите на мъжете у нас са 15% по-високи от тези на жените
ЕП прие мерките в четвъртък с 427 гласа „за“, 79 „против“ и 76 „въздържал се“. Те гласят, че структурите на заплащане за сравнение на равнищата ще трябва да се основават на неутрални по отношение на пола критерии и да включват неутрални по отношение на пола системи за оценка и класификация на работните места.
С други думи - обявите за свободните работни места и длъжностите ще трябва да бъдат неутрални по отношение на пола, а процесите на набиране на персонал да се провеждат по недискриминационен начин.
Още: 8000 мъже и жени затворници в редиците на украинската армия и напливът не спира
Още: Старата дама НАТО е травмирана от Тръмп. Кошмарен сценарий за Източна Европа
Ако отчитането на заплащането показва разлика в заплатите на жените и мъжете от най-малко 5%, работодателите ще трябва да извършат съвместна оценка на заплащането в сътрудничество с представителите на работниците си.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Като убийството на Евгения: Откриха тялото на италианска студентка в куфар (ВИДЕО)
Държавите членки ще трябва да въведат ефективни, пропорционални и възпиращи санкции, например глоби, за работодателите, които нарушават правилата. Работник, който е претърпял щети в резултат на нарушение, има право да поиска обезщетение.
За първи път в обхвата на новите правила бяха включени междусекторната дискриминация и правата на небинарните лица, съобщиха от ЕП.
Правилата предвиждат, че работниците и техните представители ще имат правото да получават ясна и пълна информация за индивидуалните и средните равнища на заплащане, групирани по пол. Поверителността при заплащането ще бъде забранена. Не следва да има договорни условия, които да ограничават работниците да оповестяват възнаграждението си или да търсят информация за същата или други категории възнаграждения на работниците.
Още: Русия и Украйна с еднаква тактика към Тръмп: Коя първа ще изчерпи търпението му
Още: От днес: Плащаш, ако искаш във Великобритания - нов документ и за ЕС (ВИДЕО)
По въпроси, свързани със заплащането, доказателствената тежест ще се прехвърли от работника към работодателя. В случаи, когато работникът счита, че принципът на равно заплащане не е приложен и сезира съда, националното законодателство следва да задължи работодателя да докаже, че не е имало дискриминация.
Сега следва Съветът на ЕС официално да одобри споразумението, преди текстът да бъде подписан и публикуван в Официален вестник на ЕС. Новите правила ще влязат в сила 20 дни след публикуването им.
Принципът на равно заплащане е залегнал в член 157 от ДФЕС - Договора за функционирането на ЕС. Въпреки това на територията на блока в заплащането на жените и мъжете продължава да съществува разлика от около 13%, със значителни различия между държавите членки. Разликата е намаляла само минимално през последното десетилетие.