Естония обяви, че е наложила санкции на грузинския министър-председател Иракли Кобахидзе и на още 13 грузински служители, като осъди „престъпното“ насилие, упражнявано от грузинските власти срещу протестиращи, журналисти и опозиция, предаде АФП, цитирана от БГНЕС. Съобщението, направено от външния министър на Естония Маргус Цахкна в X, идва ден след като избирателна колегия, доминирана от управляващата партия на Грузия, избра за президент на републиката лоялния на крайната десница Михаил Кавелашвили.
Estonia sanctioned another 14 #Georgian authorities, including Prime Minister Kobakhidze.
— Margus Tsahkna (@Tsahkna) December 15, 2024
The violence perpetrated by the 🇬🇪 authorities against protesters, journalists & opposition leaders is criminal & against human rights.
I call on all EU countries to react & to take actions
Още: Украйна наказа грузинските лидери, "предаващи държавата си на Путин" (ВИДЕО)
Тези избори, бойкотирани от опозицията, които рискуват да задълбочат политическата криза в кавказката страна, предизвикаха нови улични демонстрации на 14 декември, докато досегашният държавен глава, прозападната Саломе Зурабишвили, определи този вот като незаконен и заяви, че няма да се откаже от мандата си.
„Естония е наложила санкции на още 14 грузински длъжностни лица, включително на министър-председателя Кобахидзе“, пише естонският министър, без да цитира останалите имена или да уточнява санкциите.
Още: Грузинският премиер обвърза организацията на протестите със Саакашвили и Украйна
Санкции и за най-богатия в Грузия
Трите балтийски държави, включително Естония, вече забраниха на няколко грузински официални лица да влизат на тяхна територия, включително на министъра на вътрешните работи Вахтанг Гомелаури, както и на най-богатия човек в Грузия Бидзина Иванишвили, за когото се смята, че дърпа конците на властта.
Снимка Getty Images
„Насилието, упражнявано от грузинските власти срещу протестиращи, журналисти и опозиционни лидери, е престъпно и противоречи на правата на човека“, настоя г-н Цахкна, като призова всички страни от ЕС да „реагират и да предприемат адекватни мерки“.
Още: Грузинският премиер: Сценарият на Майдана не може да бъде реализиран в Грузия
Грузия е в смут, откакто управляващата партия „Грузинска мечта“ обяви победа на парламентарните избори на 26 октомври, които опозицията определи като фалшифицирани, а в края на ноември правителството реши да преустанови всички преговори за присъединяване към ЕС до 2028 г. Решение, което доведе до демонстрации всяка вечер в Тбилиси от хиляди хора, обвиняващи правителството, че иска да върне Грузия в орбитата на Москва.
Още: Управляващите в Грузия се отказаха от евроинтеграция и евросредства - поне до 2028 г.