Европейската комисия прие споразумение за партньорство с Унгария, което включва подробна пътна карта за справяне с прозрачността и конкуренцията при обществените поръчки, предотвратяването, разкриването и отстраняването на корупцията, измамите и конфликтите на интереси в Будапеща. Документът е тясно свързан с Плана за възстановяване и устойчивост и процеса на определяне на условията за върховенство на правото.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Споразумението на обща стойност почти 22 млрд. евро за периода 2021-2027 г. предвижда страната да изпълни съвместни приоритети на ЕС като балансирано териториално развитие, справедлив климат и цифров преход, като същевременно подкрепя иновативна и приобщаваща социална пазарна икономика.
С други думи - ЕК замразява 22 млрд. евросредства за Будапеща, докато правителството на Виктор Орбан не извърши реформи в съдебната система, академичните свободи, правата на ЛГБТ, системата за предоставяне на убежище и др.
Припомняме, че ЕС заплашваше с блокиране на над 13 млрд. евросредства за Унгария по Плана за възстановяване и по кохезионните фондове, а Орбан налагаше вето за помощта за Украйна от 18 млрд. евро за 2023 г. В крайна сметка беше постигнат компромис и замразените европейски пари за Будапеща бяха намалени до 6,3 млрд. евро.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Първото от условията за Унгария в новия документ е свързано с независимостта на съдебната власт. Комисията счита, че Будапеща е поела ангажимент да отстрани недостатъците, тъй като представеният от нея План за възстановяване включва реформи, насочени към укрепване на независимостта на съдебната власт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Разпоредбите на така наречения унгарски закон за закрила на детето, както и сериозните рискове за академичната свобода и правото на убежище не изпълняват условието на Хартата на основните права на ЕС.
Съветът на ЕС прие решение за изпълнение по Регламента за условията по отношение на Унгария. С решението се налагат мерки за защита на бюджета на блока срещу нарушения на принципите на правовата държава в областта на обществените поръчки, действията на прокуратурата и борбата с корупцията. Тези мерки включват спиране на бюджетните задължения по три оперативни програми за сближаване. Мерките, приети в решението за изпълнение, са временни и могат да бъдат отменени от Съвета по предложение на Комисията, без да се губи финансиране от Съюза, ако ситуацията бъде напълно поправена в рамките на две години.
Сега е подписан стратегически документ, който полага основите на инвестициите от кохезионните фондове на ЕС и фондовете в областта на вътрешните работи. Те ще се изпълняват чрез 11 национални програми, приети на 22 декември, в които се определят планираните инвестиционни приоритети и финансовите средства за всяка програма.
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
В споразумението за партньорство с Унгария се предвижда да бъдат инвестирани общо 6,7 млрд. евро от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) за подобряване на енергийната ефективност на публични и частни сгради и за увеличаване на производството на енергия от възобновяеми източници. Освен това ще се насърчават кръговата икономика, управлението на водите и отпадъчните води и устойчивият транспорт. Трябва да се подобри качеството на въздуха, опазването на екосистемите и биологичното разнообразие.
Над 250 млн. евро от Фонда за справедлив преход (ФСП) трябва да подкрепят регионите, които са най-засегнати от постепенното спиране на използването на въглища и електроцентралата Matra, работеща с лигнитни въглища. Финансирането ще бъде насочено към инвестиции в нисковъглеродни технологии, които подпомагат постепенното спиране на използването на въглища и намаляването на емисиите на въглероден диоксид в Унгария с 10%.
4,3 млрд. евро ще трябва да насърчат интелигентната икономическа трансформация на страната и регионалната свързаност. За да се подобрят резултатите на Унгария в областта на научните изследвания и иновациите, 1,5 млрд. евро трябва да бъдат инвестирани в инфраструктура и съвременно изследователско оборудване. Около 670 млн. евро ще насърчат цифровата трансформация.
1,7 милиарда евро от Кохезионния фонд трябва да отидат в модернизирането на транспортната инфраструктура на страната в основната железопътна мрежа на Трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T).
5,3 млрд. евро от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+) ще подкрепят достъпа до пазара на труда, до качествено образование и интеграцията на групите в неравностойно положение, включително ромите, гласи условието на ЕК. По-конкретно, почти 1,8 млрд. евро ще помогнат за осигуряване на по-добър достъп до качествено образование в цялата страна, като предоставят ключово финансиране за повишаване на привлекателността на учителската професия.
Средствата трябва да подобрят жилищните, жизнените и здравните условия на хората, живеещи в сегрегирани райони.