Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС за първи път коментира доставките на касетъчни боеприпаси за Украйна

10 юли 2023, 15:41 часа • 2563 прочитания

Европейският съюз не се противопоставя на решението на САЩ да прати касетъчни боеприпаси на Украйна. Това заяви говорителят на ЕС по външната политика Набила Масрали, отговаряйки на конкретен въпрос по време на пресконференция в Брюксел.

Доставките на боеприпаси са "въпрос между страните, които ги доставят, и Украйна". ЕС "като цяло подкрепя" доставките на боеприпаси за Украйна за целите на самоотбраната, каза тя, цитирана от БГНЕС.

Масрали заяви, че изборът на конкретни боеприпаси за доставка е по преценка на самите Съединени щати и Украйна.

На 7 юли САЩ обявиха решението си да доставят на Украйна касетъчни боеприпаси. Президентът Джо Байдън заяви, че това е било трудно за него, а решението беше критикувано от много активисти за правата на човека, съюзници на САЩ и демократи в Конгреса.

Американските власти признават, че използването на касетъчни боеприпаси крие рискове за цивилното население, поради което отложиха решението за предаването им. Говорителят на Пентагона Патрик Райдър заяви, че САЩ възнамеряват да подберат за Украйна касетъчни боеприпаси, за които се твърди, че ще представляват минимална заплаха за гражданите. Става въпрос за това, че ще бъде намален значително процентът на неексплодиращи боеприпаси, а районите, в които се използват, ще бъдат приоритетно разминирани след края на военните действия там.

ОЩЕ: Не по територията на Русия: Петте обещания, които даде Киев за използването на касетъчните бомби

Human Rights Watch предупреди САЩ да не доставят касетъчни боеприпаси на украинските въоръжени сили, като отбеляза, че както Русия, така и Украйна вече активно са използвали този вид боеприпаси по време на конфликта. Държави като Германия, Испания и Великобритания също изразиха опасения. НАТО заяви, че тези касетъчни бомби са предназначени за отбраната на Украйна.

Касетъчните боеприпаси са оръжия, които избухват във въздуха и така освобождават по-малки експлозиви (мини-пеперуди), които се разпръскват на голяма площ и имат за цел да поразят множество цели наведнъж. Според Международния комитет на Червения кръст някои касетъчни боеприпаси имат дял на неизбухналите заряди до 40%. Представители на САЩ заявиха, че при мунициите, които ще бъдат изпратени в Украйна, този дял е под 3%.

Конвенцията за забрана на касетъчните боеприпаси влезе в сила на 1 август 2010 г. Към днешна дата към нея са се присъединили 110 държави. САЩ, Русия и Украйна не са подписали документа.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес