Европейският съюз ще продължи да помага на Украйна да изнася селскостопанските си продукти по "пътищата на солидарността", след като Русия прекрати Черноморската инициатива за зърно на 17 юли. Това заяви на председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
"Дълбоко съм обезпокоена от стъпката на Русия да прекрати Черноморската зърнена инициатива въпреки усилията на ООН и Турция", заяви тя на пресконференция след срещата на върха между ЕС и страните от Карибския басейн и Латинска Америка. ОЩЕ: ЕС едва накара Латинска Америка да осъди руската агресия, една страна се въздържа
"Рискът е, че това води до продоволствена несигурност в толкова много уязвими държави по света. Европейският съюз ще продължи да работи по всякакъв начин, за да осигури продоволствена сигурност на уязвимите хора", каза Фон дер Лайен.
Какво значат "пътищата на солидарността"?
През май 2022 г. ЕК представи "пътища на солидарността", за да улесни износа на селскостопански продукти от Украйна, още преди Турция и ООН да договорят зърнената сделка през юли същата година.
Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Според Фон дер Лайен над 45 млн. тона зърно, маслодайни семена и други продукти са били изнесени чрез коридорите на солидарността по сухоземни маршрути, а други 35 млн. са били изнесени благодарение на сделката за зърно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
"Важно е блокирането на Черно море да бъде спряно и износът през Черно море да може да продължи", заяви председателят на Европейската комисия.
Защо Москва излезе от сделката?
Русия реши да не удължава участието си в сделката за зърно след изтичането на нейния срок на 17 юли, с което на практика прекрати споразумението. Руският диктатор Владимир Путин заяви, че исканията на Москва по отношение на логистиката, застраховката и международните плащания не са били изпълнени. От Кремъл казаха, че ако бъдат удовлетворени желанията им, ще се върнат към споразумението - четете тук какви са критериите на Русия.
Този ход предизвика международни критики и породи опасения за повишаване на цените на храните в световен мащаб. Главният дипломат на ЕС Жозеп Борел и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен осъдиха хода на Русия като изнудване и обещаха да подпомогнат Украйна в износа.
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
ОЩЕ: Русия и САЩ с важни условия за зърнената сделка (ВИДЕО)