Европейският съюз публикува на 4 януари решението на Европейския съвет от 30 декември 2023 г. за приемането на България и Румъния в Шенген. Това означава, че то официално влиза в сила.
Става въпрос за решение 2024/210 на Съвета относно пълното прилагане на разпоредбите на достиженията на правото от Шенген в Република България и в Румъния (вижте целия документ тук).
Още: Ще дойдат ли орди с мигранти у нас след влизането ни в Шенген?: Говорят експертите
България влиза в Шенген по въздух и море
От края на март 2024 година отпада контролът на въздушните и морските граници с държавите от Шенгенското пространство, гласи единодушното решение на евролидерите от края на миналата година. Преговорите за пълноправното членство на страната ни продължават - т.е. за отпадане на ограниченията и по сухопътните граници.
Още: Весела Чернева: Никой в ЕС няма да толерира нови условия пред България за Шенген (ВИДЕО)
Снимка: iStock
Всичко това се случи, след като Австрия вдигна ветото за приемане на България и Румъния в Шенген, а седмица преди това нидерландският парламент свали дългогодишното си вето срещу България. Нидерландия искаше да види прогрес в борбата с корупцията и върховенството на правото, а възраженията на Виена бяха съвсем различни - свързани с мигрантския поток в самата Австрия.
Още: Ще вземем ли 6000 мигранти от Австрия? Трябват ни повече места, каза председателят на ДАБ
Противно на разпространената дезинформация през последните дни и седмици, България не приема допълнителни условия, свързани с бежанци от Сирия и Афганистан - страната ни няма да приема повече мигранти при влизането в Шенген.
Междувременно мисията на Фронтекс за охрана на външните граници ще бъде подсилена в България и Румъния.
Какво гласи решението?
От 31 март 2024 г. проверките на лица на вътрешните въздушни и морски граници със и между България и Румъния се премахват и разпоредбите на достиженията на правото от Шенген, посочени в приложението, се прилагат за България и за Румъния както помежду им, така и в отношенията им с останалите членки.
"Съветът ще се стреми да вземе решение за премахване на проверките на лица на вътрешните сухопътни граници. Това решение ще се вземе от Съвета с единодушие в съответствие с член 4, параграф 2 от Акта за присъединяване от 2005 г. на Република България и Румъния", гласи документът на ЕС.
Още: Георги Гвоздейков: До края на 2024 г. България ще стане пълноправен член на Шенген и еврозоната
Националните визи за краткосрочно пребиваване, издадени от България и Румъния преди 31 март 2024 г., остават валидни за срока им на валидност и за целите на транзитното преминаване през територията на други държави членки или планирания престой на тяхна територия, ненадвишаващ 90 дни в рамките на период от 180 дни, доколкото тези държави признават такива визи за краткосрочно пребиваване за посочените цели, в съответствие с Решение № 565/2014/ЕС. Прилагат се условията, посочени в това решение.