Държавите членки на Европейския съюз (ЕС) не успяват да контролират износа на оръжия. Този извод се посочва в съобщение от пресслужбата на Европейския парламент (EП), като същевременно се отбелязва, че евродепутатите са гласували за засилване на контрола по отношение на износа.
Още: За пръв път: Сурови присъди в Русия за руски офицери, мъчили и убили руски войници (ВИДЕО)
Още: Руски деца "на сафари за украинци": Защото Путинова Русия така иска (ВИДЕО)
От ЕП коментират, че са необходими повече прозрачност и ясен механизъм за санкции, тъй като оръжията от ЕС поддържат кризата в Йемен.
Въпреки съвместно договорените правила, определящи критериите за това кой би могъл да получи лиценз за износ на оръжия, държавите членки систематично не успяват да ги прилагат. Парламентът изисква механизъм за налагане на санкции на държавите членки на ЕС, които нарушават правилата.
Поглед към Саудитска Арабия
Още: Страх от гейове: Русия се изплаши от Елтън Джон и негова фондация
Още: Унгария се оттегля от Международния наказателен съд в Хага
Евродепутатите споменават някои особени случаи, като например по-голямата част от износа на оръжия за Саудитска Арабия, който е получил зелена светлина от държавите членки на ЕС, въпреки че този износ нарушава поне шест от осемте критерия. Нещо повече, по този начин се подкопава цялостните европейски усилия за контрол върху оръжията. Изнесените военни кораби подпомогнаха военноморската блокада на Йемен, а самолетите и бомбите изиграха основна роля във въздушната кампания, допринасяйки за продължаващото страдание на населението в Йемен, поясняват още от ЕП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Дания с поръчка на бронирани машини за стотици милиони евро
Още: След проваления план за военна помощ ЕС се похвали с боеприпасите за Украйна
Оттам приветстват някои държави като Германия и Нидерландия, които са преустановили доставките на оръжия на Саудитска Арабия и разкритикуваха държавите членки, които още не са го направили. Евродепутатите също така призоваха за налагането на оръжейно ембарго върху всички членове на водената от Саудитска Арабия коалиция в Йемен.
Ислямска държава въоръжена с „произведено в ЕС“
Евродепутатите са "потресени от количеството произведени в ЕС оръжия и боеприпаси, които бяха открити в ръцете на ДАЕШ (Ислямска държава) в Сирия и Ирак". Съгласно Общата позиция на ЕС, държавите членки трябва да гарантират, че лицензите за износ не се отклоняват към нежелани крайни потребители. Някои държави членки на ЕС обаче като България и Румъния, не успяват да прилагат тази разпоредба ефективно. За да се избегне риска оръжия да стигат в грешни ръце, евродепутатите призовават всички страни в Общността да „отказват подобни трансфери в бъдеще, и по-специално за САЩ и Саудитска Арабия“.
Още: Путин няма смартфон: В близкия му кръг са принудени да ползват пишещи машини
Още: Вече в действие: Първа мярка на Тръмп срещу Путин заради Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
Резолюцията относно контрола над износа на оръжия беше приета с 427 гласа „за“, срещу 150 гласа „против“ и 97 гласа „въздържал се“.
Бързи факти
Последните данни сочат, че ЕС е вторият по големина доставчик на оръжия в света (27% от световния износ) след САЩ (34%) и преди Русия (22%). През 2016 г. 40,5% от износа на оръжия е бил към страните в Близкия изток и Северна Африка, като по-голямата част се пада на Саудитска Арабия, Египет и Обединените арабски емирства (ОАЕ).
Общата позиция на ЕС относно износа на оръжия е единствената регионална правнообвързваща договореност за износа на конвенционални оръжия. В нея са изброени осем критерия, които държавите членки трябва да прилагат при вземането на решение за лицензиране за износ на оръжия, отбелязват още от Европейския парламент.