Европейският съюз няма да бърза с въвеждането на визови улеснения за Турция, Украйна, Грузия и Косово, предаде Reuters, позовавайки се на свои източници сред дипломатите в Брюксел.
Не искаме да спираме процесът като цяло – просто сме по-внимателни“, коментира неназован европейски дипломат.
Визовата либерализация за Турция засега е „на трупчета“, но вчера (1 май) в Брюксел е обсъждано положението с Грузия, където евентуално може да има споразумение, подобно на това с Турция. Засега обаче Франция и Германия са против да се бърза, въпреки че всъщност процесът за Украйна и Грузия е в по-напреднала фаза от този в Турция. За Косово пък Испания категорично отказва либерален режим, защото Мадрид не признава новата балканска държава – главно заради гледната точка, че баските и Каталуния ще имат основание да стъпят на евентуално испанско признание в борбата за своята независимост.
Съгласно споразумението за реадмисия между ЕС и Турция Анкара трябва да изпълни необходимите условия до края на юни, а това едва ли ще стане. Основните проблеми са с антитерористичното законодателство в Турция, а не толкова със защитата на правата на човека, тъй като ЕС има определени визови споразумения с държави като Бруней и ОАЕ, които редовно присъстват в докладите на правозащитни организации в ролята на лош пример. Отделно на 23 юни предстои референдумът за Brexit – дали Великобритания ще реши да напусне ЕС. Тази усложнена политическа обстановка кара Брюксел да не бърза с решения по важни теми като визовия режим. Много евродепутати пък са убедени, че в крайна сметка по въпроса с Турция ще се вземе политическо решение.
Визовата либерализация ще дава улеснява престоя в рамките на до 90 дни в Шенгенската зона, но няма да позволява на турски, украински, грузински и косоварски граждани да работят в рамките на зоната при по-лесни условия.