Идния понеделник - 17 октомври, европейските министри на външните работи ще обсъдят темата с доставките на ирански дронове в Русия и може да постигнат политическо споразумение за бъдещи санкции, свързани с тази дейност. Това съобщиха двама дипломати пред "Ройтерс" този петък.
Още: Не само Суджа: Русия бомбардира собствените си граждани и в Липецк (ВИДЕО)
През последните седмици Украйна съобщи за поредица от руски нападения с ирански безпилотни самолети Shahed-136, включително при масовите атаки от 10 октомври. Техеран отрича да е доставял дронове на Русия, а Кремъл не е коментирал темата, но има ясни доказателства.
При една от последните атаки три дрона, управлявани от руските сили, атакуваха малкия град Макарив - западно от столицата на Украйна, рано в четвъртък. Официални лица заявиха, че обекти от критичната инфраструктура са били поразени от "самоубийствени дронове", произведени в Иран.
Според дипломатите, които се позовават на подготвителните срещи преди министерската идния понеделник в Люксембург, е извършен анализ на дейността на безпилотните летателни апарати, като темата вече е включена в дневния ред.
Още: Мадона подкрепи студентските протести в Сърбия (СНИМКА)
Още: Жертви и десетки ранени в Суджа: Русия обвини Украйна, Киев показа ясно откъде идва бомбата (ВИДЕО)
Дипломатите заявиха, че макар в понеделник да не е възможно, на по-късен етап може да се постигне политическо споразумение, което да проправи пътя за санкции.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Пъйня, Пъйпа и Капутин: Как се появиха оскърбителните прозвища на Путин в Русия (ВИДЕА)
Още: Ал Бано: „Поканиха ме в Русия да пея за края на войната - ще бъде най-късно през октомври“
На 17 октомври блокът вече ще наложи забрани за пътуване и замразяване на активи на около 15 иранци, участвали в репресиите, започнали миналия месец. Те станаха факт по време на демонстрациите, последвали смъртта на 22-годишната Махса Амини, която бе задържана от нравствената полиция заради "небрежно поставен хиджаб".
Франция и Германия, които са страни по ядреното споразумение с Иран от 2015 г., дадоха да се разбере, че според тях са необходими нови санкции във връзка с използваните от Русия дронове и че прехвърлянето на безпилотни летателни апарати трябва да се разглежда като нарушение на резолюция 2231 на Съвета за сигурност на ООН.
С Резолюция 2231 беше одобрено ядреното споразумение от 2015 г. между Иран и шестте сили - Великобритания, Китай, Франция, Германия, Русия и Съединените щати - което ограничи дейността на Техеран по обогатяване на уран и затрудни разработването на ядрени оръжия от страна на Иран. В замяна бяха отменени международните санкции срещу страната.
Още: Русия бомбардира руснаци, подготвени за евакуация от украинската армия (ВИДЕО)
Още: На косъм от разлив в морето: Проблем с тръбопровод в Гърция
Говорител на ЕС заяви, че външните министри ще обсъдят темата Иран в понеделник, но отказа да коментира дали иранските дронове или санкциите върху трансфера на дронове ще бъдат включени в дневния ред. "Това ще бъде разгледано, но санкциите няма да се случат сега", каза един от дипломатите.
В четвъртък Министерството на външните работи на Франция заяви, че ще се консултира с партньорите си от ЕС за това как да реагира на дейността на дроновете и за първи път свърза потенциалните доставки от Иран с резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, като заяви, че подобна дейност е нейно нарушение.
Съгласно резолюцията оръжейното ембарго срещу Иран е в сила до октомври 2020 г. Въпреки усилията на САЩ по времето на бившия президент Доналд Тръмп (който през 2018 г. извади САЩ от сделката) да удължат оръжейното ембарго, Съветът за сигурност отхвърли това, проправяйки път на Иран да възобнови износа на оръжие.
Резолюцията обаче все още включва ограничения върху ракетите и свързаните с тях технологии, които продължават до октомври 2023 г. и които обхващат износа и закупуването на модерни военни системи.