Европейският съюз е замразил руски активи на стойност 13,8 млрд. долара, откакто Русия нахлу в Украйна на 24 февруари. Това съобщи комисарят по правосъдието на ЕС Дидие Рейндерс.
Още: Русия атакува Харков, има пострадали (ВИДЕО)
Още: САЩ възстановяват доставките на ключово за Украйна оръжие (ВИДЕО)
"Но трябва да кажа, че много голяма част от тях идват от пет държави-членки", добави той преди неформалната среща на министрите на правосъдието на ЕС, организирана от чешкото председателство на ЕС, пише БГНЕС. Той отказа да назове имената на петте държави, но добави, че очаква скоро и останалите страни от 27-членния блок да увеличат усилията си.
Германският министър на финансите Кристиан Линднер определи стойността на замразените само от Германия активи на 4,48 млрд. евро в средата на юни.
В края на юни международната работна група по санкциите съобщи, че нейните членове, включително няколко държави от ЕС, са блокирали активи на стойност 30 млрд. долара, принадлежащи на руски олигарси и длъжностни лица.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 14.03.25 - Какви са сценариите за мир в Украйна?
Още: Португалският президент определи дата за парламентарните избори
Досега ЕС е приел шест пакета от санкции срещу Русия, включително забрана за внос на повечето руски петрол, одобрена в началото на юни. Общо 98 компании и 1158 физически лица, сред които руският президент Владимир Путин и външният министър Сергей Лавров, са със замразено имущество и със забрана за влизане в ЕС.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Много предвидими, много манипулативни думи: Зеленски за позицията на Путин по примирието (ВИДЕО)
ОЩЕ: Г-7 обявява нови мерки срещу Русия