Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕП за бъдещето на ЕС - от спиране на "Северен поток 2" до Юнкер иска ЕС като СССР

13 септември 2017, 14:45 часа • 11298 прочитания

Свобода, равенство, социална и независимо от външно влияние Европа – това бяха основните акценти в речта на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Някои от неговите предложения за промяна на ЕС срещнаха сериозни критики – например за транснационалните листи за евродепутати и за създаване на пост на европейски финансов министър, но като цяло Европейският парламент прие радушно речта на бившия премиер на Люксембург. Черешката на тортата обаче беше изказване на председателя на ЕП Антонио Таяни, който пак се заяде с Юнкер, тъй като председателят на ЕК не остана да отговаря на въпроси на евродепутатите заради заболяване. "Намери си по-добър доктор, за да можеш да ни отговаряш", даде съвет Таяни.

Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света

Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен

Основните мнения

Лидерът на Европейската народна партия (ЕНП) Манферед Вебер обърна особено внимание на сигурността и категорично заяви, че "Северен поток 2" трябва да бъде спрян, защото "сигурността е преди парите". Вебер даде този пример, след като посочи, че агресивната политика на руския президент Владимир Путин води до сериозно напрежение и страх в Източна Европа. Германският политик не пропусна да посочи и Турция като заплаха, казвайки, че на границата на ЕС от Изток има 100 000 военни.

Джани Питела, лидерът на Групата на социалистите и демократите, поиска да има инциатива срещу "измамите на големите корпорации“. Скандално е магистри да започват работа при 500 евро на месец, каза той и поиска нито едно дете да не остава гладно. Питела изрично посочи и, че водената от него група няма да гласува за промяна на Дъблинския регламент, ако не отпадне текстът, според който в първата държава по регистрация може да бъде върнат всеки бежанец и мигрант.

Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб

Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.

Саид Камал, ръководител на Групата на консерваторите и реформистите, напомни, че санкциите срещу "Русия и други неприятни режими" трябва да бъдат поддържани и посочи, че в икономическо отношение не държавата създава работни места, а бизнесът и на него трябва да му се дава възможност от държавата да го прави.

Лидерът на АЛДЕ Ги Ферховщад изрази задоволство от речта на Юнкер. Той изрази съгласие с председателя на ЕК, че времето е "сега или никога" да бъде изградена Европа, за която хората мечтаят от години. Конкретно – система за законна миграция и строга гранична охрана на европейските граници, Европейски съюз на отбраната, за да не се решава от САЩ и Русия какво да прави Стария континент.

От Европейска обединена левица/Северна зелена левица бяха най-критични към Юнкер, като обърнаха внимание на CETA и как това споразумение противоречи на ангажимента ЕС да има водеща роля в борбата с климатичните промени. Беше посочено и, че планът „Юнкер“ всъщност е трябвало да бъде обърнат към социалното и към опазването на природата, както и да има задължителна минимална заплата навсякъде в ЕС плюс реална борба с държавите тип "данъчен рай". Левите се възпротивиха и на това „да се поема по пътя на въоръжението“, визирайки общия Европейския отбранителен съюз.

Лидерът на Групата на Зелените/Европейски свободен алианс Филип Ламбер пък предупреди, че гневът на европейските граждани все още може да ги тласне към популисти като Марин Льо Пен. Ламбер поиска курс на Европа към чистата енергетика и към екологията.

Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож

Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)

Разбира се, лидерът на Групата на Европа на свободата и пряката демокрация Найджъл Фарадж не намери нищо положително в думите на Юнкер. Той го обвини, че прави планове, в които не зачита европейските граждани и иска само централизация. Слава Богу, че си тръгваме, каза Фарадж, визирайки Brexit и уточни, че не може да се искат транснационални листи за Европейския парламент и да се ограничава финансирането на политическите партии по начин, по който се осигурява предимство на вече управляващите. Прилича на едни позабравени режими, уточни Фарадж, посочвайки СССР. Британският политик разкритикува Юнкер и че казва и поучва Будапеща и Варшвава как да управляват Унгария и Полша.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес