Европейският парламент (ЕП) призовава за независимо международно разследване на систематичните нарушения по време на парламентарните и местни избори в Сърбия, със специално внимание към Белград, предаде БГНЕС.
Още: Германски компании финансират "стабилокрацията" на Вучич, твърди Süddeutsche Zeitung
Извършила ли е Сърбия престъпления?
Политическите групи в ЕП трябва да обсъдят работния вариант на документа в следващите дни, за да изготвят окончателния текст. Той осъжда атаките на министър-председателя Ана Бърнабич и президента Александър Вучич срещу наблюдатели на изборите от ОССE и редица други организации, като призовава за връщане към "уважителен и конструктивен политически дискурс".
В документа се казва, че Европейският парламент е дълбоко загрижен от опитите за дискредитиране и сплашване на наблюдателите и призовава сръбските власти да предприемат всички необходими стъпки, за да избегнат по-нататъшни кампании за дезинформация срещу наблюдатели на избори и да създадат условия, които позволяват на наблюдателите ефективно да вършат работата си, "като бъдат предпазени от всякакво насилие, заплахи, отмъщение, неблагоприятна дискриминация и натиск".
Изборният ден протекал гладко, но след това...
В работния документ е изразено съжаление, че сръбските парламентарни и местни избори, проведени на 17 декември 2023 г., „се отклониха от международните стандарти и сръбските ангажименти за свободни и честни избори“ поради постоянната и систематична злоупотреба от страна на управляващите с институции и медии, за да спечелят несправедливо и неоправдано предимство. ЕП отбелязва, че тези избори не могат да се считат за свободни и честни поради широко разпространения и систематичен мащаб на измама, която компрометира почтеността.
В документа се посочва още, че изборният ден е протекъл гладко, но е белязан от множество процедурни недостатъци, включително непоследователно прилагане на предпазни мерки по време на гласуване и преброяване, чести случаи на пренаселеност, нарушения на тайната на вота и множество случаи на групово гласуване. Европейският парламент изразява сериозната си загриженост относно тези нередности и цялостната изборна среда, която е далеч под очакваните стандарти за страна кандидатка за членство в блока.
ЕП е загрижен за върховенството на закона
На сръбските власти се напомня, че правилното функциониране на демократичните институции на Сърбия е в основата на процеса на присъединяване на страната към ЕС.
Отбелязани със сериозна загриженост са многобройните доказателства, събрани от международни и местни наблюдатели, показващи незаконни дейности, ккоито са оказали критично въздействие по-специално върху резултатите от местните избори в Белград и сериозно са подкопали легитимността на парламентарния вот.
Още: Комисия на ЕП обяви изборите в Сърбия за нечестни