Европейският парламент гласува 4 закона като част от т.нар. пакет "Чиста енергия за всички европейци", като някои от текстовете имат чисто социална функция. Тези законови текстове трябва да бъдат одобрени от Европейския съвет и чак след това могат да влязат в сила.
Съгласно основния текст, страните-членки на ЕС ще имат право да регулират цените за ток и парно за енергийно бедни домакинства, но това ще става "временно". Евродепутатите изрично подчертават, че борбата с енергийната бедност, както и с всяко социално изключване, става на първо място през социалните системи. Освен това, потребителите в ЕС трябва да имат достъп до "умни" електромери, динамични ценови предложения и възможност да сменят доставчика си на ток и парно без допълнителна такса в рамките на максимум 3 седмици до 2026 година, а след това – в рамките на 24 часа.
Други сериозни изисквания в пакета касаят управлението на енергетиката на държавно ниво. Приети бяха по-строги ограничения за субсидиране на електроцентрали с цел борба със замърсяването на въздуха. Те се отнасят до всички нови електроцентрали, като за нови се считат тези, които още не са заработили към датата на влизане в сила на "Чиста енергия за всички европейци", както и съществуващите от 2025 година нататък централи. Договорите за капацитет, сключени преди 31 декември, 2019 година, няма да бъдат засегнати от новите правила.
Освен това, страните-членки ще са длъжни да разработят национални планове за оценка на риска от енергийни кризи и да си сътрудничат за избягване на тези рискове на регионално ниво. А страните-членки, които получат помощ на европейско ниво заради енергийна криза, ще носят отговорност за разходите по тази помощ.