ЕП отстрани зам.-председател, нарекъл колега "сътрудник на нацисти"

07 февруари 2018, 20:30 часа • 1132 | прочитания

За първи път евродепутатите отстраниха зам.-председател Европейския парламент заради обида на колежка.

Още: Проклятието на "Авелино" застигна и папа Франциск

Още: Одеса е в пламъци след руска атака, Украйна удари тежко военна база (ВИДЕО)

С 447 гласа "за" и 196 "против" те решиха да отстранят полякът Ришард Чарнецки от Европейската народна партия (ЕНП), който сравни колегата си Ружа Тун с полските нацистки колаборационисти от Втората световна война.

Пред немско-френския телевизионен канал Arte представителката на полската опозиционна партия "Гражданска платформа" Роза Тун обвини управляващата партия във Варшава в отстъпление от демократичните принципи. В отговор Чарнецки - член на управляващата партия "Право и справедливост", коментира изказването й в интервю за портала niezalezna.pl.

Там той каза, че "госпожа Тун е влязла в ролята на доносник срещу собствената си държава". Депутатът каза още, че "по време на Втората световна война имахме "шмалцовники", а днес имаме Роза Тун и за съжаление тя се вписва в определена традиция".

Още: Синоптици предупреждават: Задава се обрат във времето в Гърция

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.04.25 - Путин предложил да спре инвазията

Изказването на Чарнецки беше публикувано и в блога му.

Думата "шмальцовник" (szmalcownik) е използвана през войната за поляци, които са изнудвали укриващи се евреи за пари, за да не ги издадат на нацистите.

Предстои ЕП да избере нов зам.-председател, но Чарнецки остава евродепутат.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес