Европейският съюз трябва да достави танкове на Украйна и да ускори процедурата по присъединяването на страната към блока. Това заяви председателят на Европейския парламент Роберта Мецола пред AFP и добави, че ще отправи съобщението към евролидерите на срещата им в Прага този петък.
Още: Руски дронове атакуваха украинския град Запорожие
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"
„Украинците се нуждаят от оръжия, с които да могат да се бият, за да си върнат територията, а това означава например танкове Leopard II, с които разполагат няколко държави членки", заяви Мецола в интервю по време на пленарното заседание на европарламента в Страсбург.
Киев отдавна настоява за доставка на танкове Leopard II, произведени в Германия, но Берлин не се съгласи да ги изпрати. Канцлерът Олаф Шолц се аргументира с това, че всеки подобен трансфер трябва да бъде част от по-широко споразумение между западните съюзници.
Според служител на ЕС Германия, Австрия, Дания, Финландия, Гърция, Унгария, Полша, Португалия, Испания, Швеция - както и Норвегия, Швейцария и Турция, които не са членки на ЕС - притежават общо около 2000 танка. Няколко държави от ЕС обаче се опасяват, че големи дарения от арсеналите им могат да компрометират собствените им национални отбранителни способности.
Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план
Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието
Мецола заяви, че на страните, които желаят да предоставят танкове на Киев, ще им бъдат възстановени разходите чрез фонд на ЕС, наречен Европейски механизъм за мир. По него са отпуснати 2,5 млрд. евро за военни покупки за Украйна.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
"Мисля, че това са дискусии, които трябва да проведем сега, особено защото виждаме, че Русия ескалира, но и Украйна успешно изтласква руснаците", каза Мецола.
Председателят на европарламента също така отново призова за "ускорено" присъединяване на Украйна към Европейския съюз. През юни Киев получи статут на кандидат за членство, за да започне този процес, но етапите на проверка и анализ обикновено продължават с години и Мецола не пожела да прогнозира колко време може да отнеме в случая на Украйна.
"Имаме страна, която ни показа намерението си и огромното си желание да се присъедини, като надмина очакванията и изпълни цели, за които на други страни биха били необходими месеци или години", заяви Мецола. И допълни, че не трябва да се забравя Молдова, която получи статут на страна кандидат по същото време като Украйна и която е уязвима заради подкрепяната от Москва отцепническа територия в границите си - Приднестровието.
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Албания и Северна Македония, които са по-далеч по пътя към присъединяване към ЕС, също се нуждаят от внимание, в противен случай "тези страни могат да потърсят нещо друго", предупреди Роберта Мецола.
Срещата на върха на ЕС в Прага този петък е предшествана от по-широка среща на върха в четвъртък, на която се открива "Европейска политическа общност". Сред 44-те представени държави в нея са Украйна, Молдова, Албания и Северна Македония. Там участва и президентът на България Румен Радев.