Затягане на партийната дисциплина започва в ЕНП, съобщи "Политико", цитирано от БНР. Причината е различното мнение на част от депутатите, които подкрепиха Резолюцията за България, както и гласуването на климатичният закон, при което също имаше отклонили се от партийната линия евродепутати.
Още: Наесен с песен: Макрон може да свика нови предсрочни парламентарни избори
Още: "Войната ни действа като наркотик": Защо дезертьори се връщат на фронта? Свидетелски разкази
Въпреки изказването на лидера Манфред Вебер, че Борисов работи отлично, шестима евродепутати от ЕНП, сред които Радан Кънев, гласуваха в подкрепа на резолюцията за България, 23-ма от групата се въздържаха.
Според едно от правилата на ЕНП нелоялните на партийната линия членове на политическата група няма да бъдат назначавани за докладчици и дори за докладчици в сянка.
"Политико" съобщава, че според оповестено писмо само усърдните и верни членове на партията в Европарламента ще имат право на влияние върху законодателството и твърди, че става дума за нови правила на групата.
Още: Агитирали в TikTok: 14 души са задържани за тероризъм
Още: Съдбата на окупираните украински земи: Твърди изявления и гръмки слухове
"За разпределението на докладите ще има един основен критерий и той се нарича лоялност. Доброто познаване на дадено досие фигурира сред "останалите критерии", като опит и подготовка, допълва "Политико".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Осъдиха задочно на 6 г. затвор главния редактор на „Новая газета Европа“ Кирил Мартинов
"Става дума не за нови, а за стари правила, които бяха напомнени преди гласуването на Общата селскостопанска политика преди 10-ина дни, а основна причина за това беше вотът на бунтарите по резолюцията за България и целите на климата", заяви пред "Хоризонт" отлично информиран източник. Той подчерта, че тези две теми са били капката, от която е преляла чашата.
Проблемът се е появил и при вота по климатичния закон в началото на октомври, когато Европарламентът прие, в т.ч. и с гласовете на групата на ЕНП, намаляване на вредните емисии до 60 на сто до 2030-та година въпреки партийната повеля да се гласува в полза на съкращаването им до 55 на сто.