За периода 2000 – 2019 г. в света са регистрирани над 11 000 екстремни природни явления, в резултат на които са загинали почти 480 000 души. Материалните загуби за този период са достигнали 2,56 трлн. долара.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
Ръстът на екстремните природни явления е свързан пряко с промените в климата, смятат от екологичната организация „Germanwatch“.
2019 г. ще остане в историята като годината на разрушителните урагани, отбелязват експертите в публикувания днес традиционен Индекс на глобалните климатични рискове (KRI), пише „Дойче Веле“.
Според анализа, развиващите се държави продължават да бъдат особено уязвими спрямо стихийните бедствия като бури, наводнения или суша. Но загубата от природните катаклизми се увеличават и в развитите страни, пише в доклада.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Съгласно рейтинга, през 2019 г. най-уязвими от природните бедствия са били Мозамбик, Зимбабве и Бахамските острови. В първата десетка попадат също Япония, Малави, Афганистан и Индия. Мозамбик, Зимбабве и Малави пострадаха сериозно от тропическия циклон „Идай“, който се превърна в най-разрушителния в западната част на Индийския океан за целия период на наблюдението. В трите държави са загинали повече от 1 100 души, а общите загуби надхвърлят 6 млрд. долара.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Почти половин милион загинали за 20 години
По отношение на дългосрочния индекс, който разглежда последиците от екстремните природни явления през последните 20 години, най-силно са пострадали Пуерто Рико, Мианмар и Хаити. След тях се нареждат Филипините, Мозамбик и Бахамските острови.
В този индекс Германия заема 18-то място.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
По данни на „Germanwatch“, за 20 г. в Германия над 10 700 души са станали жертви на природни катаклизми, основно горещини, а икономическите загуби се изчисляват средно на 3,54 млрд. евро годишно.