Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е призовал спешно да се обсъдят ответните мерки на Брюксел, ако европейските компании бъдат засегнати от антируските санкции на САЩ. Това твърди в свой материал британското издание Financial Times.
Още: Руски дронове атакуваха украинския град Запорожие, има много ранени (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"
Британската медия публикува информацията на база на документ, който е подготвен за заседанието на Еврокомисията на 26 юли (сряда). В документа се отбелязва, че Брюксел "трябва да е готов да действа още в близките дни", ако САЩ вземат мерки, "без да се отчете безпокойството на ЕС". Документът предвижда ЕК да получи от Белия дом "публично или писмено уверение", че Вашингтон няма да въведе санкции по начин, който да засегне интересите на ЕС".
Долната камара на Конгреса в САЩ трябва да гласува законопроекта във вторник (25 юли), след като той вече мина в Сената. Всъщност пакетът от санкции е насочен срещу Русия, Иран и Северна Корея, но Сенатът не гласува нищо по отношение на КНДР и затова сега има разширение на текстовете. Това, което притеснява най-много ЕС, са готвените ограничения срещу юридически лица, които продават, отпускат на лизинг или търгуват по какъвто и да е начин със стоки, услуги, технологии и информация в подкрепа на проекти, предназначени да изнасят енергиен ресурс от руска територия към чужбина. Законът предвижда, че президентът на САЩ ще може да налага санкции на лица, които имат намерение да вложат в строителството на руски експортни тръбопроводи повече от пет милиона долара за година или един милион долара наведнъж. Причината - по този начин може да бъдат застрашени големи енергийни проекти като "Северен поток 2". Заради това външните министри на Германия и Австрия вече излязоха с обща декларация срещу САЩ.
През почивните дни беше съобщено, че американският президент Доналд Тръмп подкрепя законопроекта за въвеждането на нови санкции срещу Русия, Иран и Северна Корея. Новата говорителка на Белия дом Сара Сандърс заяви, че "Вашингтон е в полза на по-твърда позиция срещу Русия, особено по отношение на въвеждането на тези санкции. Текстът на оригиналната версия на законопроекта е лошо създаден, но ние работихме с Камарата на представителите и Сената. Администрацията е доволна, че необходимите промени са направени и ги подкрепя", добави Сандърс.
Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план
Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието
На 22 юли от пресслужбата на лидера на Републиканската партия в Камарата на представителите Кевин Маккарти потвърдиха, че гласуването на законопроекта ще се проведе на 25 юли. Американското издание Politico съобщи, че безизходицата е вече решена с тази инициатива. Според вестника, в крайна сметка, освен първоначално включените ограничения срещу Иран, пакетът ще включва също и санкции срещу Северна Корея, както е предложено по-рано от Маккарти. Очаква се, че по-голямата част в долната камара на Конгреса на САЩ ще подкрепи този документ. След това, за да влезе той в сила, американският президент Доналд Тръмп трябва да го подпише.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света