Европейската комисия официално препоръча по-добра защита на хората от въздействието на вторичния тютюнев дим и аерозолите чрез преразглеждане на препоръката на Съвета на ЕС относно среда без тютюнев дим.
Още: Тайните на фараона Рамзес II: Откриха скрити послания върху египетския обелиск в Париж
Още: Съпротивата срещу Путин се втвърдява: СУ-30СМ за 50 млн. долара изгоря в Ростов на Дон (ВИДЕО)
Първи Euronews съобщиха за готвеното законодателство, което предвижда тютюнопушенето да е не само на закрито, но и на терасите на кафенетата, на автобусните спирки и в зоологическите градини. Забраната ще важи и за вейпинга, гласеше информацията на медията.
Още: Euronews: ЕК готви забрана за пушене не само на закрито, вейпингът също е включен
ЕК: Да се разшири средата без тютюнев дим до ключови открити пространства
В новата инициатива се препоръчва на държавите членки да разширят обхвата на политиките за среда без тютюнев дим до ключови открити пространства, за да се осигури по-добра защита на хората в ЕС, особено на децата и младите хора, гласи официалното съобщение на ЕК.
Още: Вигенин и Пенкова с поредна благотворителна инициатива: „Да си различен е привилегия!“
Още: Вбесява мамашите: Руски дядо пуска националния химн и вика „Слава на Украйна!“ (ВИДЕО)
Тези зони включват открити места за отдих, където има вероятност да се събират деца - например обществени детски площадки, увеселителни паркове и плувни басейни; открити зони, свързани със здравни и образователни заведения; обществени сгради; заведения за услуги; транспортни спирки и гари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 82 000 литра евродизел отидоха в Дунава
Още: Зеленски: Ще преговаряме с руските терористи, когато спрат огъня. И това е огромен компромис
В препоръката, която не е правно обвързваща, пише също така държавите членки да разширят обхвата на политиките за среда без тютюнев дим, така че да обхванат и новите продукти - например нагреваемите тютюневи изделия и електронните цигари, които все по-често достигат до много млади потребители.
Снимка: БГНЕС
Още: Момче наръга с нож свои съученици в частна гимназия (ВИДЕА)
Още: Цял град се "напуши", след като полицаи изгориха тонове канабис
"Това се случва, след като Световната здравна организация (СЗО) подчерта отрицателните последици от излагането на пасивни емисии от тези нововъзникващи продукти, включително значителни респираторни и сърдечносъдови проблеми", аргументира се Еврокомисията.
Макар тези продукти да са по-малко вредни алтернативи на традиционното пушене, те излагат на вредни вещества потребителите, въпреки че излагането е по-ниско.
Още: Великобритания може да наложи по-строги забрани за пушене на открито
Превенция
Комисията също така насърчава държавите членки да обменят най-добри практики и да укрепват международното сътрудничество, за да увеличат максимално въздействието на мерките, предприети в целия ЕС. Комисията ще предостави подкрепа, включително чрез директни безвъзмездни средства на стойност 16 млн. евро от програмата EU4Health и 80 млн. евро от програма „Хоризонт“, за засилване на контрола върху тютюна и никотина, както и за превенция на пристрастяването. ЕК ще разработи и набор от инструменти за превенция в подкрепа на опазването на здравето на децата и младите хора.
Днешните препоръки за по-добра защита на хората от излагане на вторичен тютюнев дим и аерозоли са отправени към държавите членки. "Предвид факта, че здравната политика е от компетентността на държавите членки, те се приканват да изпълнят тези препоръки чрез собствените си политики, както намерят за добре, т.е. като вземат предвид националните си обстоятелства и нужди", гласи съобщението на Комисията.
Още: Отличници: България е на първо място по тютюнопушене в ЕС
Планът на ЕС за борба с рака
Планът на Европа за борба с рака си поставя за цел до 2040 г. да се създаде „поколение без тютюн“, в което по-малко от 5% от населението употребява тютюн.
"Тютюнът е водещият рисков фактор за рак, като повече от една четвърт от смъртните случаи от рак в ЕС, Исландия и Норвегия се дължат на тютюнопушенето. Смъртните случаи и други здравни показатели (като сърдечните пристъпи сред населението като цяло и подобряването на здравето на дихателните пътища) са се подобрили благодарение на средата без тютюнев дим", изтъкват от ЕК.
Още: Депутати предлагат забрана за пушене на закрито за всички устройства