Европейската комисия официално препоръча по-добра защита на хората от въздействието на вторичния тютюнев дим и аерозолите чрез преразглеждане на препоръката на Съвета на ЕС относно среда без тютюнев дим.
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
Първи Euronews съобщиха за готвеното законодателство, което предвижда тютюнопушенето да е не само на закрито, но и на терасите на кафенетата, на автобусните спирки и в зоологическите градини. Забраната ще важи и за вейпинга, гласеше информацията на медията.
Още: Euronews: ЕК готви забрана за пушене не само на закрито, вейпингът също е включен
ЕК: Да се разшири средата без тютюнев дим до ключови открити пространства
В новата инициатива се препоръчва на държавите членки да разширят обхвата на политиките за среда без тютюнев дим до ключови открити пространства, за да се осигури по-добра защита на хората в ЕС, особено на децата и младите хора, гласи официалното съобщение на ЕК.
Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Тези зони включват открити места за отдих, където има вероятност да се събират деца - например обществени детски площадки, увеселителни паркове и плувни басейни; открити зони, свързани със здравни и образователни заведения; обществени сгради; заведения за услуги; транспортни спирки и гари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
В препоръката, която не е правно обвързваща, пише също така държавите членки да разширят обхвата на политиките за среда без тютюнев дим, така че да обхванат и новите продукти - например нагреваемите тютюневи изделия и електронните цигари, които все по-често достигат до много млади потребители.
Снимка: БГНЕС
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
"Това се случва, след като Световната здравна организация (СЗО) подчерта отрицателните последици от излагането на пасивни емисии от тези нововъзникващи продукти, включително значителни респираторни и сърдечносъдови проблеми", аргументира се Еврокомисията.
Макар тези продукти да са по-малко вредни алтернативи на традиционното пушене, те излагат на вредни вещества потребителите, въпреки че излагането е по-ниско.
Още: Великобритания може да наложи по-строги забрани за пушене на открито
Превенция
Комисията също така насърчава държавите членки да обменят най-добри практики и да укрепват международното сътрудничество, за да увеличат максимално въздействието на мерките, предприети в целия ЕС. Комисията ще предостави подкрепа, включително чрез директни безвъзмездни средства на стойност 16 млн. евро от програмата EU4Health и 80 млн. евро от програма „Хоризонт“, за засилване на контрола върху тютюна и никотина, както и за превенция на пристрастяването. ЕК ще разработи и набор от инструменти за превенция в подкрепа на опазването на здравето на децата и младите хора.
Днешните препоръки за по-добра защита на хората от излагане на вторичен тютюнев дим и аерозоли са отправени към държавите членки. "Предвид факта, че здравната политика е от компетентността на държавите членки, те се приканват да изпълнят тези препоръки чрез собствените си политики, както намерят за добре, т.е. като вземат предвид националните си обстоятелства и нужди", гласи съобщението на Комисията.
Още: Отличници: България е на първо място по тютюнопушене в ЕС
Планът на ЕС за борба с рака
Планът на Европа за борба с рака си поставя за цел до 2040 г. да се създаде „поколение без тютюн“, в което по-малко от 5% от населението употребява тютюн.
"Тютюнът е водещият рисков фактор за рак, като повече от една четвърт от смъртните случаи от рак в ЕС, Исландия и Норвегия се дължат на тютюнопушенето. Смъртните случаи и други здравни показатели (като сърдечните пристъпи сред населението като цяло и подобряването на здравето на дихателните пътища) са се подобрили благодарение на средата без тютюнев дим", изтъкват от ЕК.
Още: Депутати предлагат забрана за пушене на закрито за всички устройства