Европейската комисия отпусна 500 млн. евро, предвидени в рамките на Закона за подпомагане на производството на боеприпаси (ASAP). Това ще позволи на европейската отбранителна промишленост да увеличи капацитета си за производство на снаряди до 2 милиона броя годишно до края на 2025 г.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Припомняме, че ЕС се провали в обещанието си да достави на Украйна 1 млн. снаряда до март 2024 г., като е изпратил най-много половината от това количество.
Още: Чешката инициатива за снаряди за Украйна: Важни новини от премиера Фиала
Комисията стартира и работната програма за инструмента за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез общи поръчки (EDIRPA) и четвъртата годишна работна програма на Европейския фонд за отбрана (ЕФО). Заедно тези програми разполагат с бюджет от почти 2 милиарда евро.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Днешните стъпки към укрепване на европейската отбранителна технологична и промишлена база са предприети след приемането на първата по рода си Европейска отбранителна промишлена стратегия и свързаното с нея предложение за Европейска програма за отбранителната промишленост.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: 800 000 снаряда тръгват за Украйна, но Русия произвежда в пъти повече от САЩ и Европа
Снимка: Генерален щаб на украинската армия
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
500 млн. евро - за какво отиват?
ЕК завърши оценката по регламента ASAP в рекордно кратък срок и избра 31 проекта за подпомагане на европейската промишленост за увеличаване на производството и готовността ѝ за производство на боеприпаси.
Още: Боеприпаси за Украйна: Доставки, обещания и как Европа ще задоволи "глада"
Избраните проекти обхващат пет области, сред които взривни вещества, снаряди и ракети.
Проектите ще бъдат финансирани с 513 млн. евро от бюджетите на ЕС и Норвегия. Това финансиране ще привлече допълнителни инвестиции от промишлеността чрез съфинансиране, което ще доведе до обща инвестиция от около 1,4 млрд. евро във веригата за доставки, пише в официалното съобщение на ЕК.
Около три четвърти от програмата ще е фокусирана върху взривните вещества. Програмата ще подкрепи проекти за увеличаване на годишния производствен капацитет с над 10 000 тона барут и с над 4300 тона взривни вещества. За тази цел ЕС ще инвестира 248 млн. евро в капацитет за производство на барут и 124 млн. евро в капацитет за производство на взривни вещества.
Още: Богданов: България кумулативно е произвела повече боеприпаси от цяла Европа през 2023 г.
Благодарение на вече предприетите мерки, през януари 2024 г. европейският годишен производствен капацитет за 155-милиметрови снаряди вече е достигнал 1 милион годишно.
Дружествата, получатели на финансиране по ASAP, и техните вериги за доставки са разположени в целия Европейски съюз. Подкрепата се предоставя за укрепване на съществуващите производствени мощности, както и за изграждане на нови. Завършените проекти ще повишат оперативността и капацитета на отбранителната промишленост на блока, като осигурят по-бързи доставки на боеприпаси и ракети в Европа, аргументират се от ЕК.
Очаква се споразуменията за отпускане на безвъзмездни средства с избраните кандидати да бъдат подписани през май 2024 г.
Още: Барутът: Китай забави Европа със снарядите за Украйна и я принуди да търси иновации (ВИДЕО)
Коалицията за снаряди за Украйна се увеличава
Междувременно стана ясно, че още една страна - общо 19-а, се е присъединила към инициативата на Чехия за купуване и изпращане в Украйна на 800 000 снаряда. Става въпрос за Португалия. Министерството на отбраната в Лисабон съобщи, че отпуска 100 млн. евро за проекта.
Още: Чехия обяви кога снарядите от нейната инициатива ще стигнат до фронта в Украйна