Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа
02:27 пет  10 ян 2025

ЕК откри безпрецедентна наказателна процедура срещу Полша

20 декември 2017, 14:31 часа • 2442 прочитания

Безпрецедентно дисциплинарно производство срещу Полша стартира ЕК заради силно противоречивите съдебни реформи, които според Брюксел застрашават върховенството на закона.

Още: Киър Стармър и Еманюел Макрон обсъдиха войната в Украйна

Още: Руската армия форсира река Оскил в Източна Украйна

По същество ЕК предлага на Европейския съвет да задейства член 7 от Лисабонския договор. С чл. 7 се отнема правото на глас на страна-членка на ЕС в Европейския съвет, но за целта трябва всички останали страни-членки да са съгласни, а Унгария вече обяви, че няма да подкрепи отнемане на гласа на Полша.

Заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс заяви, че 13 закони, приети от Полша в рамките на 2 години, създават ситуация, при която правителството "може систематично да се намесва политически в състава, правомощията, администрацията и функционирането" на съдебните органи.

След двугодишен спор с Полша днес Европейската комисия обсъди предприемането на наказателни мерки срещу нея. Изпълнителният орган на ЕС вижда в съдебните реформи на консервативната управляваща партия "Право и справедливост" заплаха за върховенството на закона - една от основните ценности на ЕС. Причината - с тези реформи се позволява на политиците и изпълнителната власт да упражняват контрол над съдебната посредством директни назначения на ключови постове.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 10.01.25 - САЩ обявиха последен военен пакет в мандата на Байдън

Още: Нови жертви при руски обстрел по град Северск в Източна Украйна

Освен това, ЕК официално призова Варшава да направи необходимите промени в законовата си уредба, заради които сега процедурата се стартира и по този начин да избегне евентуално прилагане на чл. 7. За целта Полша трябва да промени три закона - този за Върховния съд, с който въведе по-ниска пенсионна възраст за настоящите съдии в съда, този полския ВСС, с който се прекратява моментално мандата на настоящия състав на съдебната квота и този за общите съдилища, с който правосъдният министър може да удължава мандата на които пожелае съдии и да назначава или освобождава председатели на отделни съдилища.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch
Failed to fetch
Failed to fetch