Членовете на Еврокомисията решиха да не налагат глоби на Испания и Португалия заради високия им бюджетен дефицит.
Санкционирането на Мадрид и Лисабон щеше да е знакова стъпка към налагането на бюджетните правила на общността.
„Санкции, дори и символични, нямаше да бъдат приети с разбиране от хората”, заяви на брифинг еврокомисарят по икономическите въпроси Пиер Московоси.
Московиси добави, че глобите „не са най-добрият подход във време, когато в Европа се ширят съмнения”.
Досега ЕС не се е решила да използва пълните си правомощия срещу прекалено висок бюджетен дефицит в еврозоната, за да не предизвика популистка реакция и имайки предвид постоянните нарушители на бюджетните правила Франция и Италия.
Задействането на процеса за налагане на санкции е отдавнашно желание на Германия, за да се наложи строга бюджетна дисциплина.
Испания и Португалия са обект на наказателна бюджетна процедура от 2009 година заради рецидивиращи фискални проблеми, предаде БГНЕС.
Избавената от затруднение Португалия отдавна е смятана за водеща в реформите. Тя рязко намали бюджетния си дефицит от близо 10% на годишна база през 2010 година до 4,4 на сто миналата година, но и това надхвърля разрешения таван от 3%.
Испания страда от 6-годишна рецесия. През 2015 година тя имаше дефицит от 5,1%, далеч от посочения таван от Еврокомисията, който не трябва надхвърля 4,2 на сто.
Вместо да наложат глоби, еврокомисарите решиха да проучат възможността да замразят структурните фондове на ЕС за Испания и Португалия през следващата година, ако двете страни не приложат екстрени мерки за ограничаване на бюджетния дефицит, посочи Московиси.
Такова решение ще бъде тежък удар за Мадрид и Лисабон, които се възползват в голяма степен от европейските пари.
Подобна стъпка изиска одобрение от Европейския парламент, а обсъждането може да се състои след лятната ваканция.