Търговците на дребно в Русия отбелязват сериозно намаление на асортимента на домакинските уреди и електрониката поради липса на внос и проблеми с вътрешното производство, съобщи РБК.
Още: Зеленски ласкае егото на Тръмп и трупа преднина пред Путин: Идва ли ендшпилът на войната?
Още: За да не щурмуват през река Днепър: Руснаци сами саботират лодки, твъдят украински партизани
Търговците на битови уреди и електроника сигнализират за драстично свиване на асортимента заради санкциите срещу Руската федерация, което накара редица чуждестранни производители да ограничат бизнеса си в Русия и доведе до логистични затруднения при доставката на компоненти.
Най-голямото намаление е в категории, в които делът на европейските, корейските и американските марки е най-висок - при съдомиялните машини, готварски печки, хладилници, телевизори, смартфони, прахосмукачки, разказва търговският директор на веригата магазини "Холодильник.ру" Алексей Погудалов пред изданието. По отношение на марките, гамата от предлаганите продукти най-силно е намаляла при Bosch, Electrolux, Samsung, Miele, Dyson, Apple.
Според Погудалов причините са свързани или с пълното прекратяване на доставките, или с проблеми в производството поради недостиг на части и невъзможност за намиране на решения за „алтернативен“ внос на готови продукти.
Още: Франция е в грипна епидемия
Още: Взрив рани двама полицаи в Берлин
ОЩЕ: В Естония арестуваха руснак за опит да изнесе дронове за руската армия
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Тръмп може да спре Путин, той е силен и непредсказуем
Още: Арестуван и осъден условно: Холивудски актьор в челен сблъсък с полицията в Атина
Наложените от САЩ санкции срещу Русия не засегнаха вноса на битова техника, но проблемите с логистиката, колебанията на валутата и натискът от страна на международната общественост накараха редица марки да спрат дейността си в Русия, посочва изданието. ЕС от своя страна наложи ограничения за доставка на електроника за домашна употреба над 750 евро, както и на електронни устройства за видео- и аудиозапис на стойност над 1000 евро.
От Асоциацията на руските производители на битова и компютърна техника (РАТЕК) казват, че 90% от пералните и хладилниците, както и 85-90% от LCD телевизорите и значителна част от компютрите, продавани в Русия, се произвеждат на нейна територия. Но руският завод за домакински уреди под южнокорейската марка LG в село Дорохово, в Подмосковието, например, се сблъска с остър недостиг на компоненти. Заводът обикновено разполага със запас от резервни части за 2 месеца, който вече е изчерпан. Според източниците на РБК компоненти за производството на хладилници е имало до края на май, а за перални машини - докъм средата на юли. „Възникнаха проблеми с наличието на основни компоненти, които са или уникални, или не могат да бъдат бързо заменени: това са двигатели за перални машини, матрици за телевизори, чипове, платки и др. Без тях е невъзможно да се сглоби готовият продукт”, посочва източникът на изданието.
Източник на РБК в една от търговските компании отбелязва, че общите продажби само на LG в Русия през април са паднали над два пъти в сравнение със същия период на миналата година: от 27 хиляди хладилници и 64 хиляди перални продадени през 2021 г. до 13 хиляди и 25 хиляди съответно през 2022 г.
Още: Фицо: Словакия ще намали помощта за бежанците от Украйна
Още: Рекорд: Канарските острови са приели 46 843 мигранти през 2024 г.
ОЩЕ: Кремъл: Да се отменят санкциите, за да се избегне продоволствена криза
За аналогични проблеми са споделили и от заводите на Whirlpool и Samsung на територията на Русия.
Освободената ниша на пазара се заема все по-активно от китайските и турски производители.
ОЩЕ: Санкциите срещу Русия са засегнали над 86% от руските компании