Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Двете слабости на Путин, които отложиха смъртта на Пригожин с цели 2 месеца

24 август 2023, 14:00 часа • 25992 прочитания

На руския диктатор Владимир Путин му бяха необходими два месеца, за да реши съдбата на бившия си приближен Евгений Пригожин, известен и като негов готвач още от времето, когато осигуряваше кетъринг услуги за Кремъл. Защо бе това забавяне вместо въпросът да се реши бързо още когато Пригожин поде своя бунт, наречен "марш на справедливостта", и стигна до подстъпите към Москва в началото на лятото?

Още: Около 1000 севернокорейски войници вече са загинали в Курск

Още: Олаф Шолц: Тръмп ще бъде предизвикателство, вече е толкова ясно

Метежът започна на 23 юни с няколко гневни изявления на Пригожин, че руското военно ръководство е нанесло удари по бойните му части и със закани да въздаде справедливост. На 24 юни наемниците му се придвижиха бързо в Русия без да срещнат някаква сериозна съпротива, превзеха два големи града (Воронеж и Ростов на Дон) и свалиха руски боен самолет, след което се озоваха само на около 200 км от руската столица. По-късно се стигна до споразумение с посредничеството на беларуския президент Александър Лукашенко и изглеждаше, че на Готвача на Путин му се е разминало. Още тогава обаче Путин излезе по телевизията и заяви в обръщение към нацията, че "организаторите на този бунт ще бъдат наказани с цялата сила на закона", тъй като метежът им "цели да отслаби държавата". 

И ето че точно два месеца по-късно, на 23 август вечерта, самолетът, на който се твърди, че е бил Пригожин, се разби при странни обстоятелства, а руските власти обявиха, че са открили тялото му. Заедно с него са загинали дясната му ръка Дмитрий Уткин и други сред ръководството на "Вагнер" като Валерий Чекалов, който отговаряше за логистиката на частната военна компания и за "гражданските" проекти на ЧВК извън пределите на Русия. 

ОЩЕ: Смъртта на Пригожин - на 50 км от резиденцията на Путин и наказание за бунта: The Moscow Times 

Още: Вучич: България и други страни от ЕС работят срещу Сърбия

Още: КНДР планира да изпрати подкрепления в Русия до два месеца: The New York Times

Кои са причините за забавянето на предизвестения край на Пригожин се опитват да анализират от The Telegraph. Според изданието те са две и се дължат на две слабости в характера на руския диктатор. 

На първо място - Путин обича, когато подчинените му враждуват помежду си. Това ги прави по-слаби и за него е по-лесно да ги контролира.

А втората причина, пише изданието, е склонността на Путин към постоянно отлагане - модел на поведение, който си пролича и в ситуацията с Пригожин. Вместо да прибегне до решителни действия по-рано, Путин изчака наемниците на "Вагнер" да се установят в Беларус, стана свидетел как Пригожин посети срещата на върха Русия - Африка в Санкт Петербург и се снима с африкански лидери, а после и как записа призив от пустинята. И през цялото това време Путин се занимаваше с всичко друго - Черноморската зърнена сделка, Турция, Южна Африка, БРИКС - но не и с метежника.

ОЩЕ: "Вагнер" с огромен кръст в памет на Пригожин, намерени са всичките 10 тела (СНИМКИ) 

Още: ЕП с резолюция: Лукашенко е диктатор, изборите в Беларус няма да го направят легитимен президент

Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"

А кога именно Пригожин е променил поведението си от подопечен на Путин до негов критик? Според изданието това се е случило след като "Вагнер" изнесоха ожесточените боеве при Бахмут - тогава бяха привлечени 50 000 затворници от руските колонии, за да превземат украинския град. И именно тогава Пригожин "се почувства като командир" и започна да си позволява критики към руския президент и близкия му кръг, най-вече висшето военно командване.

Припомняме, че до момента Путин не е коментирал смъртта на Пригожин. Междувременно президентът на САЩ Джо Байдън, въпреки че е в отпуск, заяви, че не е изненадан и че случилото се е очаквано като допълни, че "няма много неща, които се случват в Русия, зад които да не стои Путин".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес