Споразумението на Европейската агенция по отбрана (EDA) за съвместно закупуване на боеприпаси за Украйна вече е подписано от 23 държави. От миналата седмица насам, когато ЕС прие официално плана, са се присъединили пет страни - Италия, Испания, Литва, Полша и Унгария.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
ОЩЕ: Полша има нов план за още повече оръжия за Украйна
Прави впечатление, че Будапеща, която няколко пъти забавяше ключови европейски законодателства в помощ на Киев и настояваше за спиране на санкциите срещу Русия, е положила подписа си. България обаче не е част от механизма на EDA и, както заяви миналата седмица президентът Румен Радев в Брюксел, няма намерение да се включи. Той каза, че правим снаряди за партньорите, но не и за Украйна.
ОЩЕ: Европа настоява за оръжия за Украйна сега, Радев - контра (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Проектът на Европейската агенция по отбрана открива пътя за държавите членки на ЕС и Норвегия да продължат по два пътя - двугодишна ускорена процедура за 155-милиметрови артилерийски снаряди и 7-годишен проект за придобиване на множество видове боеприпаси. Припомняме, че ЕС се договори да прати 1 млн. артилерийски снаряда за 2 млрд. евро на Киев.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
EDA обнови официалното съобщение на сайта си, в което изброява всички 23 страни, участващи в споразумението за артилерийски снаряди. Това са Австрия, Белгия, Хърватия, Италия, Кипър, Чехия, Естония, Финландия, Испания, Франция, Германия, Гърция, Литва, Люксембург, Унгария, Малта, Нидерландия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Швеция и Норвегия (която не е член на ЕС).
"Още държави членки вече са изразили намерението си да се присъединят към инициативата в най-скоро време след провеждане на национални процедури", гласи информацията. Не се уточнява обаче какви точно са тези процедури.
"При пълно зачитане на суверенните национални решения и без да се засяга специфичният характер на политиката за сигурност и отбрана на която и да е държава членка на ЕС, проектът може да се използва за попълване на националните запаси на държавите членки и/или за подпомагане на Украйна", допълва EDA.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Извън проекта са още Словения, Латвия и Ирландия. Дъблин по конституция е военно необвързан. От съобщение на Европейската агенция по отбрана става ясно, че Дания се е присъединила към EDA на 23 март и вероятно скоро ще може да се включи в механизма.
Освен Румен Радев, министърът на отбраната Димитър Стоянов повтори, че България няма да подпише. Днес той заяви, че няма как да доставим 155-мм муниции на Украйна, защото не разполагаме с такива. На думите му се противопостави бившият премиер Иван Костов, който пред БНР заяви, че страната ни е с една от най-мощните индустрии в Европа за производство на такива боеприпаси.
ОЩЕ: Доставиха снаряди за украинските въоръжени сили, произведени в Костенец? (СНИМКИ)