Жителите на страните от ЕС трябва да се запасят с храни и стоки от първа необходимост в случай на война и руска агресия или друга извънредна ситуация. Това гласи последния доклад на специалния съветник на председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен. Докладът за гражданската и военна готовност на Европа е съставен от бившия финландски президент Саули Ниинисто в качеството му на специален съветник, съобщи „Нюзуик“.
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
Още: За първи път: Европейската комисия обяви условията за присъединяване на Украйна
В доклада се посочва, че ЕС не е бил подготвен за пандемията от "Ковид-19", както и за руската агресия срещу Украйна, и трябва "да премине от фаза на реакция към състояние на проактивна готовност". В доклада не се посочва, че руската агресия е единствената възможна заплаха, но се посочва, че тя е най-голямата. „Нямаме ясен план какво трябва да направи ЕС в случай на въоръжена агресия срещу някоя от неговите членове. Заплахата от руска война срещу европейските сили за сигурност ни принуждава да поставим този въпрос в центъра на нашата готовност за подобна ситуация, без да пренебрегваме подготовката си за други големи заплахи“, се казва в доклада на специалния съветник на Урсула фон дер Лайен от 165 страници, които той подаде в сряда, предаде БГНЕС.
Още: Северна Македония прие 20-годишна стратегия за развитие с фокус ЕС, не каза и дума за България
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
В рамките на тази стратегия ЕС трябва да посъветва домакинствата да бъдат подготвени, така че в случай на извънредна ситуация да могат да разполагат с доставки за поне 72 часа. Следователно жителите на страните от ЕС трябва да се запасят с продукти от първа необходимост, а членовете на ЕС се съветват да предоставят на своите граждани насоки относно съхранението, евакуацията и начините за достигане до службите за спешна помощ. Последният доклад сочи, че е необходимо да се набавят запаси от храна, питейна вода, лекарства, както и фенерчета и радиостанции на батерии. Целта на тези съвети е да подготвят гражданите на ЕС за извънредни ситуации като нови пандемии, екстремни метеорологични явления или въоръжена агресия.
Още: Несъвместими със стандартите: 13 държави от ЕС осъдиха изборните нарушения в Грузия
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
В тази насока са предложени и други мерки, като отделянето на поне 20 процента от общия бюджет на ЕС за повишаване на сигурността и готовността при кризи, както и по-голям обмен на разузнавателни данни между членовете на съюза.