Погрешно е Върховният съд да се произнася по политически въпрос във време на големи национални спорове. Това заяви британският премиер Борис Джонсън в парламента и призова по-малките партии да внесат вот на недоверие срещу правителството му, за да предизвикат предсрочни избори.
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
В речта си, той обвини депутатите, че съзнателно работят срещу процеса по Brexit и саботират работата на правителството. Brexit ще има, страната напуска ЕС на 31 октомври, въпреки парламента, категоричен е Джонсън.
Правителството има план за след Brexit. Илюзия е да се очаква, че гласоподавателите ще забравят последните 3 години и при нов референдум ще гласуват различно. Хората виждат ясно какво се случва, заяви той.
Лидерът на опозицията Джереми Корбин атакува премиера, че не е годен за поста и е трябвало да подаде оставка след присъдата на Върховния съд. Джонсън обвини опозицията, че се страхува да се яви на избори и да получи оценката на гласоподателите.
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
Съдебното решение хвана премиера неподготвен – той беше принуден да прекъсне участието си в срещата на върха на ООН в Ню Йорк и да се върне в парламента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
По-рано Джонсън заяви, че уважава съда и решението му, ще спази закона, но в същото време е решен кралството да напусне ЕС в срок.
Върховният съд на Обединеното кралство постанови, че премиерът незаконно е разпуснал законодателния орган за 5 седмици. Джонсън обяви, че не е съгласен с решението на съда, но ще го уважи.
Премиерът отбеляза, че традиционно в този период от годината кралицата изнася реч пред парламента. Джонсън все още иска да се проведе речта на кралицата, за което може да се изисква ново разпускане на парламента.
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
Речта на кралицата е планирана за 14 октомври. Парламентът ще заседава до 2-3 дни преди речта ѝ. Ежегодната конференция на Консервативната партия е планирана за следващата седмица.