Британският премиер Борис Джонсън изрази увереност, че в събота Камарата на общините ще одобри споразумението за Брекзит, която той договори с лидерите на ЕС, предаде BBC.
"Дълбоко съм убеден, че когато моите колеги в парламента проучат това споразумение, те ще пожелаят да гласуват за него в събота и през следващите дни", каза Джонсън пред репортери в Брюксел.
"Има много добра възможност за депутатите в Камарата на общините да изразят демократичната воля на народа, както сме искали много пъти да го направим, и да осъществят Брекзит", заяви той и добави: "Не мисля, че има някаква възможност за отлагане. Трябва да се справим и да приключим до 31 октомври".
Американската консултантска компания "Юрейша груп" (Eurasia Group) прогнозира, че издействаната от британския премиер сделка може да бъде отхвърлена с малка разлика от Камарата на общините.
"Без Демократическата юнионистка партия (ДЮП) изглежда на Джонсън няма да стигат между 15 и 20 гласа за необходимите 320 за гарантиране на победата", твърди компанията, специализирана в оценка на политическите рискове. Според нея от днес до събота усилията на Джонсън ще се съсредоточат в "ухажване" на евроскептиците от т.нар Европейска изследователска група (European Research Group - ERG), бившите консерватори и лейбъристите в парламента.
ДЮП е против отстъпките, които направи на ЕС по отношение на митническите проверки на мястото на влизане в Северна Ирландия.
Заместник-председателят на партията Найджъл Додс обвини премиера, че „е твърде нетърпелив, за да постигне сделка на всяка цена“.
Премиерът трябва също да убеди торите-брекзетиери, загрижени за защитата на работниците и околната среда в новата сделка. Той отрече, че ще срещне същата съдба като предшественика си Тереза Мей, която многократно не успя да постигне сделка за Brexit чрез Парламента.
Апелирайки към ДЮП, на която правителството разчита за подкрепа с ключови гласове, той настоя Великобритания да напусне ЕС „като едно Обединено кралство“ и „да решим бъдещето си заедно“.
По-рано Додс заяви, че очаква "масов вот" срещу сделката на Джонсън в събота в Камарата на общините – и се очаква ДЮП да "играе решаваща роля" при изменение на законодателството.
Новата сделка до голяма степен е същата като тази, договорена от Тереза Мей миналата година, но премахва противоречивата клауза за предпазен механизъм, за която критиците твърдят, че би могла да остави Великобритания безкрайно обвързана с митническите правила на ЕС, коментира BBC.
Сега Северна Ирландия ще остане в митническия съюз на Обединеното кралство, но ще има и митнически проверки на някои стоки, преминаващи през път Ирландия и единния пазар на ЕС.